Hiszpania: Co zostało z Camp Nou? Znikają unikalne elementy stadionu

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Hiszpania: Co zostało z Camp Nou? Znikają unikalne elementy stadionu Burzenie legendarnego, największego stadionu w Europie postępuje. Prace przebiegają sprawnie i już niebawem będzie widoczny zarys nowego obiektu. Na razie jednak fani obserwują raczej z żalem, jak znikają rozpoznawalne elementy ich stadionu. Jak zmieniło się Camp Nou?

Reklama

Camp Nou w ruinie

Ludzie, którzy odwiedzają okolicę Spotify Camp Nou, bądź po prostu przechodzą obok, napotykają zaskakujący widok. Stadion, lub to, co z niego zostało, nie ma już rozpoznawalnego dachu, który kiedyś zakrywał jedną z części trybun i chronił kibiców zarówno przed deszczem, jak i słońcem. Duże dźwigi znajdujące się na terenie obiektu zakończyły demontaż zadaszenia, a następnie umieściły go na miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się boisko, czekając na jego całkowite usunięcie.

Camp Nou© Espai Héctor

Wyznaczone terminy są dotrzymywane, a całkowite wyburzenie trzeciego pierścienia trybun zaplanowano na październik. Stadion ma być gotowy do listopada 2024 roku, tak jak to oszacowali eksperci i potwierdził Joan Laporta. 

Camp Nou z prestiżową nagrodą

Jeśli chodzi o sam projekt nowego Spotify Camp Nou, to został on jedną  ze zwycięskich koncepcji architektonicznych w edycji International Architecture Awards (IAA) z 2023 roku. Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design oraz European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies ujawniły zwycięskie projekty, wśród których znalazł się obiekt Blaugrany.

Zrównoważony rozwój stanowi część DNA stadionu, z zobowiązaniem do promowania ułatwiania dostępu do stadionu poprzez transport publiczny. Propagowane będzie również oszczędzanie energii i osiągniecie większej wydajności dzięki instalacji 18 000 m² paneli fotowoltaicznych na nowym dachu, aby wygenerować energię elektryczną odpowiadającą zapotrzebowaniu dla 600 domów. 

Camp Nou© Espai Héctor

Jaki będzie Camp Nou?

Na katalońskim obiekcie zainstalowany zostanie system geotermalny oraz system dystrybucji ciepła i chłodu, który zmniejszy zużycie energii o 30%, ponownie wykorzystując wodę deszczową zebraną z dachu, co pozwoli na nawadnianie całej roślinności na terenie przyszłego obiektu 10 razy w roku. Jeśli chodzi o bioróżnorodność, rodzima fauna jest już chroniona, a obszar zalesiony zostanie zwiększony o 15%.

W dziedzinie technologii przyszły Camp Nou będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, takie jak ekran 360º wewnątrz stadionu, który zaoferuje publiczności nowe wrażenia. Ulepszony zostanie również system bezpieczeństwa i kontroli dostępu pojazdów, a także maksymalnie wykorzystane zostaną możliwości oferowane przez łączność 5G.

Camp Nou© FC Barcelona

Reklama