Chiny: Nowy stadion zachwyca wyglądem i uniwersalnością

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Chiny: Nowy stadion zachwyca wyglądem i uniwersalnością Na początku 2019 władze Xiamen uwzględniły w planach rozbudowy miasta powstanie nowego stadionu. Idea ta została doprowadzona do końca, a do nowej areny dostosowano również otoczenie wielomilionowego miasta.

Reklama

Stadion pełen symboli

Nowy stadion w Xiamen powstał w położonej na stałym lądzie wschodniej dzielnicy Xiang’an. Obiekt stanął nad brzegiem zatoki, gdzie po przeciwnej stronie znajduje się wyspa Xiamen, stanowiąca centrum miasta. W tym samym czasie co nowy kompleks sportowy, tuż obok powstawało także Xiamen International Expo Center oraz nowy most łączący dzielnicę Xiang’an z wyspą Xiamen. Aby zrobić miejsce pod inwestycję, wyburzonych zostało 549 domów.

Z uwagi na dość ambitny, niestandardowy projekt i skomplikowane rozwiązania techniczne, realizacja stadionu stanowiła wyzwanie. Wszystkie główne obiekty sportowe kompleksu kryje białe zadaszenie i elewacja. W architekturę budynków wpleciono motywy charakterystyczne dla lokalnej kultury i uwarunkowań.

Ustawione w szeregu hale i basen mają przypominać płatki kwiatów bugenwilli, a sam stadion to, w warstwie symbolicznej, podrywająca się do lotu czapla. Obiekty zawierają także cechy tradycyjnego budownictwa z terenów południowego Fujianu. Kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanej, oryginalnej sylwetki dachu stadionu mają biegnące ponad nim dwa olbrzymie stalowe łuki.

Xiamen Egret Stadium© www.sohu.com

Diamentowa Liga zawitała na nowy stadion

2 sierpnia tego roku oficjalnie ogłoszono, że nowy stadion w Xiamen będzie przez najbliższe 10 edycji gospodarzem corocznego, jednodniowego mityngu lekkoatletycznego, zaliczanego do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Xiamen zastąpiło Szanghaj, gdzie mityngi Diamentowej Ligi, jako jedyne we wschodniej Azji, odbywały się w latach 2010–2019.

Ponieważ pierwszy mityng Diamentowej Ligi w Xiamen został zaplanowany na 2 września, w sierpniu przeprowadzono niezbędne odbiory oraz testowe zawody bez udziału publiczności. Mityng, który odbył się zgodnie z planem 2 września, był jednocześnie otwarciem nowego stadionu.

Xiamen Egret Stadium© www.sohu.com

Ambitne rozwiązania

Trybuny stadionu podzielone zostały na trzy piętra, z czego druga i trzecia kondygnacja posiada charakter stały, a najniższą część tworzą mobilne moduły, umożliwiające zmianę konfiguracji z piłkarskiej na lekkoatletyczną i na odwrót. Jest to trzeci stadion na świecie umożliwiający relatywnie swobodną zmianę układu trybun z piłkarskiego na lekkoatletyczny, po Stade de France i Stadionie Narodowym Singapuru.

W trybie lekkoatletycznym ruchome trybuny są cofnięte do tyłu, uwalniając przestrzeń dla bieżni. W trybie piłkarskim konstrukcje przybliżane są do boiska, a za nimi powstaje platforma, na której ustawiane są dodatkowe rzędy widowni, zwiększające liczbę miejsc o ponad 7 000 widzów. W układzie lekkoatletycznym pojemność areny wynosi 53 443 kibiców, a w formule piłkarskiej na stadion może wejść 60 592 osoby. Zmiana konfiguracji trybun zajmuje tydzień.

Reklama