Słupsk: Rozbudowa Stadionu Gryfa

źródło: Stadiony.net; autor: Stadiony.net

Słupsk: Rozbudowa Stadionu Gryfa Historia stadionu w Słupsku sięga kilku lat wstecz, kiedy pełnił on funkcję ważnego miejsca spotkań dla lokalnych drużyn oraz był miejscem innych wydarzeń kulturalnych. Wraz z upływem czasu oraz zniszczeniem się niektórych fragmentów obiektu, konieczne było, by przeprowadzona została modernizacja obiektu. Wszystko, aby sprostać wymaganiom nie tylko zawodników, ale również kibiców, dopingujących swoje zespoły. Budowa ma potrwać do czerwca 2024 roku.

Reklama

Nowy rozdział dla sportu i rozwoju miasta

Przebudowa stadionu to kluczowy element w rozwoju infrastruktury sportowej. Projekt modernizacji i rozbudowy stadionu przy ulicy Zielonej ma na celu zapewnienie, że obiekt ten spełni wszelkie wymagania, aby można było rozgrywać na nim mecze z zachowaniem odpowiednich standardów, nie tylko bezpieczeństwa. 

Zwiększenie pojemności trybun w ramach przebudowy stadionu pozwoli większej ilości kibiców przychodzić na mecze. To nie tylko będzie wiązało się ze wzrostem popularności piłki nożnej wśród lokalnej społeczności, ale także zapewni rozwój miasta Słupsk.

Finansowanie i wsparcie

W ramach ambitnego projektu rozbudowy obiektu, na którym swoje mecze rozgrywa lokalna drużyna Gryf Słupsk, miasto otrzymało ważne wsparcie ze strony rządu i firm prywatnych. Rządowy program na rzecz zwiększania szans rozwojowych ziemi słupskiej przewiduje alokację pieniędzy na rozwój infrastruktury sportowej, w tym na modernizację stadionów. Dzięki temu programowi, stadion w Słupsku otrzymał znaczące finansowanie, które jest niezbędne do zrealizowania planów rozbudowy. Ulepszeniem stadionu interesuje się także wiele prywatnych firm. Na przykład CasinoTop.at również przeznaczyło znaczną ilość środków na wsparcie rozwoju stadionu, o czym można przeczytać w wielu recenzjach ekspertów i przeglądach wiadomości. Łączny koszt wszelki prac ma opiewać na około 12,5 mln złotych. 

Stadion Słupskiego Klubu Piłkarskiego Gryf 95© Adam Szyszka

Środki otrzymane od rządu, a na które zbierają się wpłaty podatników, umożliwią zwiększenie pojemności obiektu, ulepszenie infrastruktury oraz budowę dodatkowych obiektów. To wszystko zapewnia lepsze warunki zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców. Rządowe wsparcie dla rozbudowy obiektu jest nie tylko oznaką uznania dla znaczenia sportu i rozwoju lokalnej społeczności. Stanowi ono także potwierdzenie zaangażowania w tworzenie nowoczesnej i atrakcyjnej oferty sportowej dla mieszkańców tego miasta. Dzięki temu finansowaniu i wsparciu ze strony rządu projekt rozbudowy nabiera realnych perspektyw realizacji. To oczywiście przyniesie liczne korzyści dla społeczności lokalnej.

Przegląd obecnego stadionu

Słupski stadion jest obiektem, na którego terenie nie tylko odbywają się mecze, ale również liczne posiadówki mieszkańców. Latem, można spotkać tutaj młodzież, która spędza swój wolny czas. Tutaj odbywają się także wydarzenia kulturalne w ramach funkcjonalnego zagospodarowania terenu stadionu, które potrafią zachęcić do odwiedzin wiele osób. Natomiast aktualna pojemność oscylująca na poziomie 1335 miejsc jest stosunkowo niewielka.

Obecnie infrastruktura, jaką ma stadion obejmuje boisko główne o standardowych wymiarach, boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią, trybuny dla widzów oraz budynki gospodarcze. Natomiast wszystko to odbiega od wymagań nowoczesnych obiektów sportowych, które są w stanie zapewnić, chociażby odbywanie się wydarzeń w godzinach wieczornych. W planach ulepszeń znajdują się nowe jupitery, które będą oświetlać całą płytę boiska wraz z okolicznymi ścieżkami.

Potrzeba rozbudowy

Decyzja o rozbudowie obiektu przy ul. Zielonej w Słupsku wynika z kilku kluczowych czynników, które podkreślają rosnące zapotrzebowanie na wydarzenia sportowe. Również odgrywa rolę zwiększającą się liczbę widzów i pragnienie przyciągnięcia większych imprez kulturalnych do miasta. To one urozmaicają wolny czas lokalnych mieszkańców.

Stadion Słupskiego Klubu Piłkarskiego Gryf 95© UM Słupsk

Obecnie obiekt sportowy nie spełnia w pełni wymagań nowoczesnych wydarzeń sportowych. Ograniczona pojemność stadionu nie daje możliwości organizacji większych zawodów i imprez sportowych. To mogłoby przyciągnąć znaczącą uwagę zarówno lokalnych kibiców, jak i turystów. Rozbudowa stadionu pozwoli na zwiększenie pojemności trybun. To umożliwiłoby organizację bardziej prestiżowych wydarzeń sportowych, przyciągając uwagę zarówno z regionu, jak i z całego kraju. Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie jest wyjątkiem. Wszystkie obiekty sportowe powinny być odświeżane co kilka lat, aby stale wpasowywać się w rozwijające środowisko.

Rosnąca liczba widzów oraz zainteresowanie sportem w Słupsku wymaga większej przestrzeni dla fanów. Obecne trybuny często nie są w stanie pomieścić wszystkich chętnych, co ogranicza możliwość uczestnictwa w wydarzeniach sportowych. Rozbudowa stadionu poprawiłaby komfort oglądania i uczestnictwa w meczach.

Modernizacja obiektu ma na celu zwiększenie atrakcyjności miasta dla organizatorów większych zawodów. Posiadanie nowoczesnego stadionu o odpowiedniej pojemności, infrastrukturze i udogodnieniach technicznych przyciąga organizatorów imprez sportowych. Większe zawody także generują ruch turystyczny i wpływy gospodarcze dla miasta.

Decyzja o rozbudowie areny jest zatem odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie i rozwój sportu w mieście. Poprawa infrastruktury stadionowej przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta, przyciągnięcia większych firm organizujących wydarzenia i konkursy oraz stworzenia lepszych warunków dla kibiców i sportowców. 

Plany rozbudowy i cele

Zgodnie z postanowieniami zarządców obiekt Gryfa Słupsk, który należy do miasta, ma spełniać wszelkie nowoczesne wymogi. W pierwszych etapach prac zmodernizowane zostaną kasy stadionowe, budynek klubowy wraz z szatniami, płot oraz zaplecze boiska treningowego.

Stadion Słupskiego Klubu Piłkarskiego Gryf 95© UM Słupsk

Modernizacji zostaną poddane obie trybuny, a także dach, który stanowi największe wyzwanie dla firm budowlanych. Co więcej, w końcu piłkarze i kibice doczekają się oświetlenia, ponieważ na stadionie zostaną postawione 4 35-metrowe jupitery. Dzięki temu spotkania będą mogły rozgrywać się także w porach wieczornych. 

Rozbudowa obejmuje także wyłożenie kabli i całej instalacji elektrycznej, która również musi być odpowiednio zaprojektowana. Przebudowie uległy także poboczne alejki i drogi prowadzące do obiektu, co ma usprawnić logistykę. Plany rozbudowy mają na celu nie tylko poprawę infrastruktury sportowej, ale również rozwój miasta i kreowanie silnego wizerunku jako ośrodka sportowego. To będzie wabikiem dla organizatorów imprez nie tylko sportowych, ale również kulturalnych.

Często zadawane pytania dot rozbudowa stadionu w Słupsku

Jakie są cele rozbudowy stadionu w mieście Słupsk?

Celem rozbudowy obiektu w Słupsku jest zwiększenie pojemności, ulepszenie infrastruktury i dodanie nowych obiektów. To pozwoli na stworzenie bardziej komfortowego i nowoczesnego środowiska dla kibiców oraz da możliwość organizacji różnych dyscyplin sportowych. Zadaniem rozbudowy również jest przyciągnięcie wydarzeń sportowych, promocję zdrowego stylu życia oraz rozwój talentów sportowych.

Jakie są korzyści dla społeczności wynikające z rozbudowy stadionu?

Remont obiektu w Słupsku niesie ze sobą wiele korzyści dla społeczności. Przede wszystkim, większa pojemność trybun pozwoli na przyjęcie większej liczby widzów. To stworzy większe możliwości dla lokalnych kibiców i przyciągnie większe wydarzenia sportowe do miasta. Aktualnie trwają prace dot. montowania jupiterów.

Jakie wyzwania mogą pojawić się w momencie, kiedy stadion będzie modernizowany?

Jednym z głównych wyzwań może być odpowiednie zarządzanie budżetem przeznaczonym na modernizację. Konieczne jest staranne planowanie i kontrola kosztów, aby uniknąć przekroczenia budżetu. Pieniądze na modernizację są przekazywane przez rząd, z tego względu do ukończenia prac będzie kluczowa, jest płynność środków.

W którym roku możemy spodziewać się otwarcia przebudowa obiektu i jaki jest jej łączny koszt?

Zakończenie prac jest zaplanowane na czerwiec 2024 roku - tak twierdzi Agnieszka Klimczak dyrektor słupskiego ośrodka sportu. Natomiast to, jak długo trwają pracę, zależy również od warunków atmosferycznych. Łączny koszt całej inwestycji opiewa na 12,5 miliona złotych. Cały proces obejmuje 3 etapy, a każdy etap również został odpowiednio oszacowany. Środki pozyskiwane są w ramach programów rozwoju i tarczy antyrakietowej, natomiast koszt z upływem czasu może się zwiększyć.

Reklama