Manchester: Old Trafford do wyburzenia?!

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Manchester: Old Trafford do wyburzenia?! Od dwóch dekad jak bumerang powraca dyskusja o tym, czy i jak rozbudować popularny „Teatr Marzeń”. Temat stał się istną telenowelą, ponieważ do tej pory nie zdecydowano się na realizację żadnego z proponowanych wariantów powiększenia obiektu.

Reklama

Problem z rozbudową Old Trafford

Od 2009 roku oficjalna pojemność Old Trafford wynosi 74 140, dzięki czemu stadion jest największą areną w Premier League. Taką ilość miejsc udało się uzyskać dzięki inwestycjom przeprowadzonym w latach 1995-2006. Najpierw przed Euro 1996 powiększono trybunę główną. Kilka lat później zdecydowano się na nadbudowanie dodatkowych rzędów nad zachodnimi i wschodnimi sektorami, a także stworzenie całkowicie nowych narożników pomiędzy nimi i trybuną północną. W swojej dotychczasowej formie pozostała tylko i wyłącznie dwupoziomowa trybuna południowa.

Na początku drugiej dekady XXI wieku okazało się, że konieczna jest dalsza rozbudowa obiektu będącego na co dzień domem Manchesteru United. Klub prowadzony wówczas przez legendarnego sir Alexa Fergusona regularnie sięgał po kolejne tytuły Mistrza Anglii, a także meldował się w decydujących fazach Ligi Mistrzów. Takie wyniki przyciągały kibiców którzy regularnie wypełniali arenę niemal do ostatniego miejsca. To spowodowało, że w latach 2015-2017 takie media jak „ESPN” i „Daily Mail” spekulowały o powiększeniu sektorów południowych o dodatkowy rząd trybun o pojemności 7 500 tysiąca miejsc oraz o rozbudowie przylegających do nich narożników o kolejne 4 500 tysiąca krzesełek. Wówczas Old Trafford miało stać się drugim największym stadionem w Wielkiej Brytanii zaraz po Wembley z pojemnością oscylującą w granicach 88 000-90 000.

Old Trafford

Jaka przyszłość czeka Old Trafford?

W kolejnych sezonach pomimo braku znaczących sukcesów w Premier League i Lidze Mistrzów, kibice nadal licznie odwiedzali „Teatr Marzeń”, a klub notował kolejne rekordowe lata pod względem zysków. Sytuację zmieniła dopiero pandemia koronawirusa. Lockdowny i zamknięte areny w latach 2020-2021 to najczęstsza przyczyna opóźnień realizacji wielu projektów. Także powiększenie Old Trafford zeszło na dalszy plan. Dopiero ustabilizowanie sytuacji epidemicznej w ostatnich miesiącach spowodowało, że powrócono do tematu rozbudowy domu Manchesteru United.

W kwietniu 2022 władze klubu ogłosiły chęć renowacji legendarnego obiektu. Szefowie „Czerwonych Diabłów” zlecili cenionej firmie konsultingowej Legends International oraz znanemu studiu projektowemu Populous opracowanie studium wykonalności inwestycji. Kilka tygodni temu przedstawiono kilka wstępnych wariantów przygotowanych dla „Teatru Marzeń”. Najradykalniejszy z nich zakłada… budowę całkowicie nowego stadionu. Miałby ona powstać na terenach należących do klubu niedaleko istniejącego obiektu. Wariant oznaczający śmierć Old Trafford jest realniejszy, niż wszystkim mogłoby się to wydawać.

Oceniono, że koszt nowej areny wyniósłby ok. 2 miliardów £. Gdyby zdecydowano się na rozbudowę istniejącego stadionu, a także unowocześnienie go ,podnosząc standardy do aktualnie panujących trendów, wyliczono, że inwestycja mogłaby kosztować blisko miliard funtów. Wariant dotyczący budowy nowego obiektu spowodowałby także to, że Manchester United mógłby bez przeszkód korzystać z Old Trafford, do momentu zakończenia inwestycji. Wpływ na wybór ostatecznego wariantu mogą mieć także skargi i protesty mieszkańców okolicy „Teatru Marzeń”, którzy narzekają, na hałas, brud i niewłaściwe zachowanie kibiców towarzyszące dniom meczowym. Warto wspomnieć też, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą nowi właściciele United, bowiem klub od dłuższego czasu jest wystawiony na sprzedaż.

Old Trafford© Greater Manchester Police

Reklama