Gorzów Wielkopolski: Jeden z najstarszych stadionów w regionie zmieni się nie do poznania?

źródło: gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/; autor: Kuba Kowalski

Gorzów Wielkopolski: Jeden z najstarszych stadionów w regionie zmieni się nie do poznania? Stadion OSiR Gorzów Wielkopolski ma już prawie 100 lat, co oznacza, że najwyższy czas na zmiany. W ostatnim czasie w Polsce powstaje wiele nowych stadionów bądź są one poddawane renowacji. Jak będzie wyglądał obiekt w Gorzowie?

Reklama

Jak stadion na Olimpijskiej działał do tej pory?

Powstały w 1929 roku stadion pozostawał do roku 1950 jedynym dużym obiektem piłkarskim w Gorzowie Wielkopolskim. Do 1951 roku odbywały się tam zawody żużlowe, po czym zostały przeniesione w inne miejsce. Stadion OSiR Gorzów zachował jednak uniwersalny, wielofunkcyjny układ. Obecnie jest to najstarsza arena w mieście.

Na co dzień na obiekcie grają miejscowe Stilon oraz Warta, ale z gorzowską areną kojarzone są też inne kluby - Gwardia, a w drugiej połowie XX wieku także Unia. Z czasem Stilon podzielił los wielu klubów „przemysłowych” i nie był w stanie utrzymywać obiektu w przyzwoitym stanie. Dlatego ten dziś jest własnością OSiR Gorzów Wielkopolski i to właśnie miejska jednostka odpowiada za jego modernizacje. Te miały miejsce w latach 2008 oraz 2009.

wizualizacja zewnętrznej części stadionu - widok z punktu widzenia przechodniów© mgr inż. arch. Michał Heck

Jak zmieni się stadion w Gorzowie?

Pojawiły się nowe wizualizacje, na razie określane są jako robocze. Miasto Gorzów jeszcze tej wiosny planuje prezentację pełnej koncepcji, co najpewniej wydarzy się w kwietniu. Do tej pory trybuny stadionu miały owalny kształt, a po wprowadzeniu zmian w życie byłyby prostokątne. Prace nad koncepcją projektową są obecnie prowadzone przez gorzowskiego projektanta, Michała Hecka.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy obecny plan zostanie zrealizowany, ani czy jeszcze się nie zmieni. Uzgodnienia wciąż trwają i na ich zakończenie trzeba będzie poczekać do kwietnia, kiedy zostanie przedstawiona gotowa, ostateczne prezentacja. Celem miasta jest obiekt, który mógłby pomieścić od 8 000 do 10 000 kibiców. Ponadto nowa arena ma spełniać wymagania I Ligi. Oprócz standardowego, lecz stosunkowo bogatego wyposażenia obiektu, na jej terenie ma znaleźć się pokój VAR.

Stadion w Gorzowie - wizualizacja trybun© mgr inż. arch. Michał Heck

Reklama