Francja: Stade de France w centrum uwagi — remont i zmiana właściciela?

źródło: stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Francja: Stade de France w centrum uwagi — remont i zmiana właściciela? Paryski stadion Stade de France będzie niedostępny w roku 2024 aż do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich z powodu remontu. Ponadto istnieje szansa, że po imprezie obiekt zmieni właściciela.

Reklama

Zamieszanie wokół renowacji Stade de France

Stade de France to ważny obiekt sportowy i kulturalny. W przeszłości był miejscem kilku ważnych wydarzeń międzynarodowych, w tym finału Mistrzostw Świata w 1998 roku i finału Euro 2016. Jednak na 7 miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu zostanie on zamknięty w celu przeprowadzenia planowanych prac. Na razie wiadomo tylko, że obejmą one rozbudowę toru lekkoatletycznego, montaż dodatkowych ekranów oraz instalację technologii 5G. Nic nie wskazuje więc na to, że Stade de France przejdzie poważną przemianę.

Najnowsze postanowienia w tej sprawie mogły jednak zaniepokoić FFR (Francuską Federację Rugby) oraz FFF (Francuski Związek Piłki Nożnej). Obie organizacje są związane z Konsorcjum Stade de France umowami na organizację swoich meczów na stadionie. Z tego powodu na pewno będą one domagały się  rekompensaty za zaistniałą sytuację. Niestety, na razie nie wiadomo, kto miałby ją opłacić. Głos w tej sprawie zabrało jednak konsorcjum. Przekazało ono L’Equipe, że skontaktowano się z federacjami i powiadomiono je o rozmowach prowadzonych z rządem  i Paryżem w celu ustalenia podmiotu finansującego rekompensatę.

Stade de France© Christophe Chenevier

Stade de France — czy kupi go PSG?

Co więcej, francuski rząd ogłosił zaproszenie do składania ofert kupna obiektu. Zaproponowana cena to około 600 mln €. O nabycie Stade de France najpewniej będzie starać się co najmniej kilka poważnych podmiotów. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie się wśród nich również PSG. Klub przekazał dziennikowi sportowemu L’Equipe, że jest kandydatem do zakupu stadionu, choć jeszcze nie podjął formalnych kroków w tym kierunku. Ostateczny termin składania ofert to 27 kwietnia tego roku. Ewentualne przekazanie obiektu w ręce nowego właściciela miałoby odbyć się w roku 2025.

Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że priorytetem Paryżan jest pozostanie na Parc des Princes i rozwój tej areny. W listopadzie 2022 roku klub złożył nawet propozycję zakupu tego stadionu, lecz została ona odrzucona, o czym informowaliśmy. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo powiedziała gazecie Le Parisien, że obiekt “nie jest na sprzedaż”, choć wyraziła chęć współpracy z PSG w potencjalnych pracach remontowych. W grę wchodzi również trzecia opcja, a mianowicie budowa nowego stadionu. Którą z nich wybierze klub? Możliwe, że będzie zależeć to od decyzji francuskiego rządu w sprawie Stade de France.

Stade de France© FrancoisFromFrance

Reklama