Stadium of the Year 2022: Odkryj Stadionul Municipal Sibiu

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Stadionul Municipal Sibiu Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Stadionul Municipal Sibiu znajdujący się w Sybinie. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Stadionul Municipal Sibiu nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022!

W zeszłym roku kibice w Sybinie mogli wreszcie świętować inaugurację nowego domu dla swojego klubu, FC Hermannstadt. Ultranowoczesny Stadionul Municipal Sibiu znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sddsdsa

Poznaj Stadionul Municipal Sibiu

Stary Stadionul Municipal w Sybinie został otwarty w 1927 roku. W grudniu 2017 roku miasto podpisało umowę na modernizację głównej trybuny. Podczas prac modernizacyjnych pojawiły się różnego rodzaju problemy, a termin zakończenia prac był dwukrotnie przekładany. Ostatecznie umowa z wykonawcą została rozwiązana w kwietniu 2019 roku, ale zdecydowana większość prac została już wtedy wykonana. Oprócz modernizacji trybuny głównej, prace obejmowały również usunięcie większości nasypów ziemnych wokół bieżni (z wyjątkiem łuku południowo-zachodniego), wymianę murawy boiska oraz budowę nowej bieżni lekkoatletycznej.

W sierpniu 2020 roku miasto podpisało umowę z firmą CON-A na gruntowną rozbudowę stadionu. W ramach projektu wokół bieżni miały powstać zupełnie nowe trybuny. Zachowana miała zostać jedynie niedawno wyremontowana trybuna główna, która jednak musiała jednak zostać częściowo wyburzona, a następnie zmodernizowana, aby spełnić zaostrzone normy bezpieczeństwa w zakresie odporności sejsmicznej. Trybuna otrzymała też nowy dach i elewację, spójną z koncepcją nowej widowni. Rolę trybuny głównej miała przejąć trybuna po przeciwnej stronie, gdzie zaplanowano nowe szatnie, strefy VIP i rozbudowane zaplecze. Oto kilka ciekawych faktów na temat areny: 

  • Stadionul Municipal Sibiu kosztował 47 milionów $.
  • Trybuny mają łączną pojemność 12 363 widzów.
  • 10 grudnia 2022 roku na stadionie rozegrano pierwszy mecz ligowy, w którym gospodarze pokonali lidera tabeli Farul Constanta 4:0.
  • Widownia wyposażona jest w plastikowe siedziska, które tworzą mozaikę składającą się z kolorów: czarnego, czerwonego, szarego i białego (na łukach)

Miejsca dla widzów są w większości zadaszone. Dachy poszczególnych trybun nie łączą się w pobliżu narożników, dzięki czemu każda trybuna ma swój indywidualny odcinek osłony. Pod dachem umieszczone są reflektory i projektory laserowe. Od zewnątrz trybuny pokrywa szara metaliczna elewacja, urozmaicona licznymi trójkątnymi odkształceniami.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama