Stadium of the Year 2022: Odkryj Stade du Sénégal

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Stade du Sénégal Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Stade du Sénégal znajdujący się w Diamniadio. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Stade du Sénégal nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022!

Fani piłki nożnej w Senegalu w ubiegłym roku mogli świętować inaugurację nowego obiektu. Ultranowoczesny Stade du Sénégal znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sddsdsa

Poznaj Stade du Sénégal

Stadion znajduje się w mieście Diamniadio, 30 km na południowy wschód od stolicy. Wspomniana miejscowość została niedawno założona i z założenia ma zmniejszyć przeludnienie Dakaru. Stade du Sénégal to nowy dom reprezentacji kraju. Budowa rozpoczęła się w 20 lutego 2020 roku. Wielkie otwarcie miało miejsce 22 lutego 2022 roku, kiedy to prezydent FIFA Gianni Infantino i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uświetnili uroczystość. Obecność tego drugiego nie była przypadkowa, gdyż stadion jest efektem współpracy dwóch tureckich firm.

Tego dnia rozegrano pierwszy mecz. Było to spotkanie pokazowe, ale na boisku kibice podziwiali legendy senegalskiego futbolu, które zmierzyły się z nie mniej znanymi byłymi zawodnikami z pozostałych części Afryki. W skład drużyny senegalskiej wchodzili tacy zawodnicy jak El Hadj Diouf, Boubacar Sarr, Demba Ba, Mamadou Niang, Moussa Sow. W drugiej drużynie znaleźli się między innymi tacy piłkarze jak Samuel Eto'o, Didier Drogba, Yaya Touré, Emmanuel Adebayor, Jay-Jay Okocha 30-minutowy mecz sparingowy zakończył się wynikiem 1:1, a na trybunach zasiadło prawie 40 000 widzów. Poniżej kilka ciekawostek na temat areny: 

  • Stadion nosi alternatywną nazwę Stade Abdoulaye Wade De Diamniadio, co stanowi hołd dla byłego prezydenta kraju. 
  • Koszt prac wyniósł 238 milionów €.
  • Pojemność stadionu wynosi 50 000 widzów.
  • Obiekt zajmuje powierzchnię 88 000 metrów kwadratowych i w najwyższym punkcie ma 40 metrów wysokości.

Stadion został zbudowany na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami. Jego dach pokryty jest membraną, która chroni całe trybuny. Budynek posiada doskonałą wentylację dzięki przewiewnej fasadzie wykonanej ze splecionych ze sobą metalowych paneli. W nocy istnieje możliwość ich podświetlenia. Widownia w kształcie misy została podzielona na dwa poziomy. Stadion nie posiada bieżni lekkoatletycznej. Obiekt posiada 50 lóż VIP o łącznej pojemności 1 500 widzów. Ponadto może pochwalić się 1 664 miejscami na trybunie prasowej oraz 40 bramkami wejściowymi dla kibiców.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama