Stadium of the Year 2022: Odkryj Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku jest aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu znajdujący się w Erzincan w Turcji. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022!

Turcja wyrasta na stadionową potęgę nie tylko w Europie, ale i na świecie. W zeszłym roku do imponującej listy stadionów w tym kraju dołączył obiekt w Erzincan. Nowoczesny Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu trafił na listę 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od początku pierwszej edycji oddano łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony z aż sześciu różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, osiem z Europy, cztery z Afryki, trzy z Ameryki Północnej, dwa z Ameryki Południowej oraz jeden z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie jesteś pewny, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

Poznaj Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu

Budowa stadionu dla 24 Erzincansporu rozpoczęła się latem 2018 roku od wyburzenia starego obiektu. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, nowa arena miała mieć układ typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej. Dzięki budowie na terenie dawnego obiektu, główny obiekt sportowy miasta pozostał w jego centrum, co jest rzadkością w przypadku nowo budowanych stadionów w Turcji, które zazwyczaj powstają na obrzeżach.

Stadion został ostatecznie zainaugurowany 28 sierpnia 2022 roku meczem pierwszej kolejki sezonu 2022/23 2. Lig (trzeci szczebel rozgrywek): 24 Erzincanspor - Tarsus İdman Yurdu SK 1:1. Oto kilka ciekawych faktów na temat areny

  • Budowa stadionu kosztowała 138 milionów lir tureckich, a sfinansowało ją Ministerstwo Młodzieży i Sportu.
  • Obiekt, podobnie jak jego poprzednik, ma nazwę upamiętniajacą 13 lutego (tego dnia, w 1918 roku, Erzincan został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji).
  • Pojemność obiektu wynosi 12 981 widzów.

Stadion posiada jednopoziomowe trybuny, które otaczają boisko ze wszystkich stron. Widownia jest w całości zadaszona. Dach od strony południowej jest przeszklony, dzięki czemu na boisko wpada więcej światła słonecznego. Ze względu na dość mroźne zimy w regionie, boisko zostało wyposażone w system ogrzewania. Na terenie stadionu znajdują się restauracje, sklepy i sale gimnastyczne.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu najlepszemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama