Stadium of the Year 2022: Odkryj Dariaus ir Girėno stadionas

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Dariaus ir Girėno stadionas Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Dariaus ir Girėno stadionas znajdujący się w Kownie. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Dariaus ir Girėno stadionas nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022! 

Fani piłki nożnej na Litwie w ubiegłym roku mogli świętować inaugurację nowego obiektu. Ultranowoczesny Dariaus ir Girėno stadionas znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sddsdsa

Poznaj Dariaus ir Girėno stadionas 

Stadion w Kownie jest obiektem o bogatej, prawie 100-letniej historii. W przeszłości przeszedł już szereg większych i mniejszych modernizacji, jednak ostatnia, zakończona w zeszłym roku, jest najbardziej spektakularna. Na przestrzeni ponad czterech lat budowy praktycznie od podstaw powstały w pełni zadaszone trybuny. Od strony wschodniej, która dotychczas była otwarta, wzniesiono nową trybunę główną ze strefami VIP. Dzięki temu obiekt zyskał zwarty, zamknięty charakter.

Stadion im. S. Dariusa i S. Girėnasa dzięki przebudowie urósł do ponad 15 000 miejsc. Jego inauguracja w październiku cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Na trybunach zasiadło 13 000 widzów, a wśród gości specjalnych znalazł się m.in. legendarny koszykarz Arvydas Sabonis. Oto kilka ciekawych faktów dotyczących areny: 

  • Koszt realizacji prac wyniósł 43 mln €
  • Interesującym elementem architektonicznym są szczeliny w zewnętrznej części po obu stronach wschodniej trybuny, przez które widać drzewa pobliskiego Gaju Dębowego.
  • Obiekt posiada bieżnię lekkoatletyczną, która otacza boisko z podgrzewaną, hybrydową murawą.
  • Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt na Litwie, o czym świadczy przyznanie mu przez UEFA najwyższej, czwartej kategorii.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama