Sosnowiec: ArcelorMittal Park oficjalnie otwarty!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Sosnowiec: ArcelorMittal Park oficjalnie otwarty! Kibice Zagłębia czekali na ten dzień ponad 3 lata. W sobotę, 25 lutego, na nowiutkim stadionie będącym częścią kompleksu Zagłębiowski Park Sportowy rozegrano pierwszy mecz. Na inaugurację do Sosnowca przyjechali ich odwieczni rywale zza Brynicy, GKS Katowice. Na trybunach zasiadł komplet widzów.

Reklama

ArcelorMittal Park zainaugurowany 

18 lutego odbyło się ostatnie spotkanie Zagłębia na zasłużonym dla historii klubu Stadionie Ludowym. Niestety, Sosnowiczanie nie pożegnali się godnie ze swoim wieloletnim domem, przegrywając z Odrą Opole 0:2, co, ma się rozumieć, nie spodobało się kibicom, którzy swoich piłkarzy żegnali gwizdami. O tamtej porażce należało jak najszybciej zapomnieć, bo dla „Chłopców znad Brynicy” nadszedł czas na nowe otwarcie. 25 lutego do największego miasta Zagłębia przyjechała katowicka „GieKSa”, aby w ramach rozgrywek 1. ligi oficjalnie zainaugurować nowy stadion wchodzący w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego, który dzięki umowie sponsorskiej nazywa się ArcelorMittal Park.

ArcelorMittal Park© Stadium Guide

Kibice gospodarzy oraz zaprzyjaźnionych klubów, pomimo deszczowej aury, na obiekcie stawili się tłumnie. W pełni zadaszone trybuny z pewnością sprawiły, że komfort oglądania meczu był znacznie wyższy niż gdyby spotkanie odbywało się na starym stadionie „Zagłębiaków”. Na widowni o pojemności 11 600 krzesełek był komplet publiczności. Niestety, piłkarskie święto popsuł trochę brak sympatyków gości, na których czekały 802 miejsca w sektorze gości, zajętych ostatecznie przez kibiców gospodarzy. Organizatorzy zdecydowali się nie wpuszczać fanów GKS-u na arenę. Powodem tego był remont ulicy Zaruskiego prowadzącej do ArcelorMittal Parku. Zamknięta droga nie gwarantowała bezpieczeństwa kibiców.

Zwycięstwo na otwarcie

Przed rozpoczęciem meczu miała miejsce część oficjalna, w czasie której przemawiali m.in. prezes PZPN-u Cezary Kulesza, czy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Odbył się też pokaz gry świateł połączony z oprawą muzyczną. Spotkanie zaczęło się o 17:30, a kibice już w 7. minucie mogli świętować pierwszego gola dla Zagłębia w nowym domu. Autorem historycznego trafienia był Meik Karwot. Drugi gol dla Sosnowiczan padł w 55. minucie, a jego strzelcem był Adrian Troć. Honorową bramkę dla „GieKSy” z rzutu karnego w doliczonym czasie gry strzelił Arkadiusz Jędrych. Zatem inauguracja udała się też pod względem sportowym. Spotkaniem na nowym stadionie Zagłębie przerwało serię siedmiu meczów bez zwycięstwa.

Budowa kosztującego 147,9 mln zł stadionu rozpoczęła się w 2019 roku. Jeszcze zanim oddano do użytku arenę piłkarską, zainaugurowano halę sportową, wchodzącą w skład kompleksu, w której 23 lutego rozegrano mecz koszykówki Polska – Austria w ramach preeliminacji do EuroBasketu (87:72). Spotkanie było pożegnaniem z polskimi kibicami legendy polskiego basketu, Łukasza Koszarka. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty trzeci budynek ArcelorMittal Parku, kryte lodowisko.

ArcelorMittal Park© bb_globetrotters

Obiekty kompleksu przystosowane są do organizacji wysokiej rangi imprez sportowych w wielu dyscyplinach, mają także służyć celom treningowym oraz zwykłym mieszkańcom do amatorskiego uprawiania sportu. Park umożliwia też organizację rozmaitych wydarzeń kulturalnych, eventów komercyjnych czy imprez plenerowych. 

Reklama