Polska: Zagłębie Sosnowiec żegna swój stadion w smutnych okolicznościach

źródło: Stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Polska: Zagłębie Sosnowiec żegna swój stadion w smutnych okolicznościach Drużyna z Sosnowca rozegrała ostatni mecz na Stadionie Ludowym, który służył jej od 1956 roku. W pożegnalnym spotkaniu Zagłębie podjęło Odrę Opole, przegrywając z ekipą gości 0:2. Nowy obiekt już czeka na uczestniczący w rozgrywkach I ligi klub z Sosnowca.

Reklama

Koniec Stadionu Ludowego

Obiekt ten wywiązywał się ze swojej roli przez ponad 6 dekad. Jego budowę rozpoczęto w 1954 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 21 października 1956 roku. Dzięki wykorzystaniu nasypów w pierwszym meczu arena ugościła około 40 000 widzów. To rekord Stadionu Ludowego, którego nigdy nie udało się pobić. Niestety, dni chwały twierdzy Sosnowca były policzone. Obiekt z czasem utracił należytą opiekę, przez co ulegał postępującej destrukcji. Sytuacja zmieniła się jednak w 2007 roku, kiedy to miała miejsce gruntowna renowacja areny.

Stadion Ludowy© Bartosz Otorowski / Stadiony.net

Zamontowano wówczas oświetlenie o natężeniu 1524 lx, wyremontowano szatnie, wybudowano zadaszenie nad jedną z trybun oraz zamontowano system podgrzewania płyty. W efekcie podjętych prac Stadion Ludowy w sezonie 2008/2009 miał spełnić wszystkie wymogi licencyjne do gry w Ekstraklasie. Dzięki temu rok później zarówno Wisła Kraków, jak i Cracovia mogły rozgrywać tam swoje domowe mecze, kiedy ich obiekty były w przebudowie. Na podjętych pracach skorzystał oczywiście także lokalny klub, który jeszcze do 18 lutego 2023 roku używał obiektu. Przegrane spotkanie z Odrą Opole kończy jednak ten rozdział w historii Zagłębia Sosnowiec raz na zawsze. Co przyniesie przyszłość?

Nowy początek i powiew optymizmu

Już 25 lutego 2022 roku Zagłębie oficjalnie przywita nowy stadion, ArcelorMittal Park, podejmując na nim GKS Katowice. To ogromne wydarzenie dla klubu z Sosnowca, który od dekad czekał na godny obiekt. Skalę nadchodzących zmian trafnie obrazuje wypowiedź prezesa Zagłębia, Arkadiusza Aleksandra, który stwierdził, że przenosiny na nowy stadion można porównać do przesiadki ze starego Trabanta do nowego Porsche. Zarówno kibice, jak i osoby powiązane z klubem mają nadzieję, że zmiana obiektu natchnie drużynę do lepszej gry i postępów w tabeli I. ligi. Aktualna sytuacja sportowa Zagłębia Sosnowiec nie jest bowiem korzystna - drużyna znajduje się o zaledwie 4 oczka nad strefą spadkową.

Koncepcja nowego stadionu została zaprezentowana już w roku 2015, jednak prace projektowe i zabezpieczanie środków ciągnęły się do ostatniego kwartału roku 2018. Arena ma pojemność 11 600 miejsc z opcją rozbudowy. Co więcej, obiekt posiada pełne zadaszenie, co znacznie podniesie komfort fanów śledzących poczynania swojego klubu z trybun. Sponsorem tytularnym całego Zagłębiowskiego Parku Sportowego, czyli stadionu piłkarskiego, lodowiska i hali, jest ArcelorMittal Park - właściciel dawnej Huty Katowice. Nazwa przedsiębiorstwa w formie podświetlanego napisu o długości 40 metrów została umieszczona na fasadzie obiektu.

ArcelorMittal Park© ArmagieDron

Reklama