Polska: Ziemia Obiecana w Radomiu - telenowela trwa

źródło: Stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Polska: Ziemia Obiecana w Radomiu - telenowela trwa Prace przy ulicy Struga w Radomiu ciągną się od 2016 roku. Wygląda jednak na to, że termin ich zakończenia znacząco się przybliża. Na obiekcie Radomiaka da się zauważyć spore ożywienie, podczas gdy sama arena nabiera nowych kształtów.

Reklama

Finalizacja projektu na horyzoncie

Obserwowane obecnie przyspieszenie prac ma bezpośredni związek z postępami na płaszczyźnie formalnej, jakie ostatnimi czasy zaszły. Pod koniec 2022 roku podpisano bowiem kolejny aneks dotyczący budowy oraz zakończenia inwestycji. Z kolei w styczniu 2023 roku Rada Miejska wyraziła zgodę na stworzenie konstrukcji finansowej związanej z wykupem papierów dłużnych, która pozwoliłaby wykonawcy dokończyć prace. Jeśli nic nie przeszkodzi zaangażowanym podmiotom, 31 maja 2023 roku inwestycja zostanie zakończona.

Na dotrzymaniu tego terminu zależy nie tylko klubowi. Wykonawca wie, że jeśli nie ukończy prac do 31 maja 2023 roku, to czekają go dotkliwe kary. Nie jest jednak wykluczone, że Stadion Radomiaka zostanie oddany do użytku nieco później. Aneks zawiera ‘furtkę ratunkową’, w ramach której terminy odbiorów technicznych mogą zostać przesunięte aż do 31 lipca 2023 r. bez konsekwencji dla wykonawcy. Tak czy inaczej, obiekt powinien być gotowy na rozgrywki sezonu 2023/2024.

budowa stadionu w radomiu© Stadion Radomiaka

Wieloletnie oczekiwania

Budowa stadionu od początku napotykała problemy. Przez pierwsze lata trwania przedsięwzięcia bezustannie dochodziło do kosztownych opóźnień, w związku z którymi na początku 2019 r. MOSiR w Radomiu odstąpił od umowy z wykonawcą. Po tych wydarzeniach przeprowadzono inwentaryzację, a ta wykazała szereg nieprawidłowości. Rozpoczęto więc przetarg na dokończenie robót i rozwiązanie zaistniałych problemów, lecz z powodu trudności w znalezieniu chętnych dopiero 16 stycznia 2020 podpisano umowę z nowym wykonawcą - firmą Betonox.

Długo wyczekiwany obiekt Radomiaka powstaje częściowo w miejscu stadionu im. Braci Czachorów. Częściowo, bo choć znajduje się w tej samej lokalizacji, jest obrócony o 90 stopni względem starej areny. Integralną częścią projektu, tzw. Radomskiego Centrum Sportu, jest nowa hala widowiskowo-sportowa. Jej docelowa pojemność wynosi 5600 widzów, a do tego ma być połączona ze stadionem. Z kolei obiekt, na którym Radomiak będzie rozgrywał swoje piłkarskie mecze, pomieści 15 000 widzów. To spory wzrost względem starego stadionu klubu z Radomia, który oferował jedynie 6000 miejsc.

budowa stadionu w radomiu© Stadion Radomiaka

Reklama