Włochy: Roma podkręca tempo prac nad projektem

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Włochy: Roma podkręca tempo prac nad projektem Jeszcze chwilę muszą poczekać kibice na szczegółowy projekt nowego stadionu AS Romy. Dyrektor generalny klubu Pietro Berardi zapewnia, że tempo prac nad planami jest błyskawiczne i już niebawem wszystkie karty zostaną wyłożone na stół.

Reklama

Od kilku dobrych lat działacze “Giallorossi” planują opuszczenie legendarnego i wysłużonego Stadio Olimpico. Rozwód z areną, którą na co dzień dzielą ze swoim odwiecznym rywalem – Lazio wydaje się być nieunikniony. Według opracowanego harmonogramu, najdalej w 2027 roku Roma przeniesie się na obiekt o pojemności pomiędzy 55 000 a 62 000 miejsc, położony w dzielnicy Pietralata. Choć powinno to nastąpić za niecałe 5 lat, to nadal nie znamy wielu szczegółów tej inwestycji.

Stadio Olimpico© Marco_Pomella

Rzymski klub w pocie czoła pracuje jednak nad tym, aby najpóźniej na początku 2023 roku przedstawić wszystkie detale planu z ostatecznym kosztorysem. Przez ostatnie tygodnie trwały żywiołowe dyskusje nad tematem finansowania tego projektu. Wstępnie mówiono, że wszystkie koszty weźmie na siebie amerykańskie konsorcjum Friedkin Property Group będące właścicielem AS Romy. Szacowano, że na budowę areny wraz z okoliczną infrastrukturą będzie musiało ono przeznaczyć 582 mln €

Szybko rosnące ceny surowców oraz koszty pracy powodują, że na ten moment musieliby oni wydać na ten cel o wiele więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. W związku z tym CEO klubu Pietro Berardi kilkukrotnie spotkał się w ostatnich tygodniach z burmistrzem Rzymu – Roberto Gualtierim, licząc na to, że miasto dofinansuje projekt. Głównym argumentem miał być fakt, że okoliczna infrastruktura ma na co dzień służyć zwykłym mieszkańcom “Wiecznego Miasta”. Dyrektor generalny Romy dodatkowo postanowił nie odnosić się do spekulacji dotyczących tego, że nad opracowaniem szczegółowego planu areny stoi biuro architektoniczne Populous

To studio ma bardzo bogate portfolio, a najbardziej rozpoznawalnym piłkarskim obiektem, który wyszedł spod ich ręki, a następnie został wybudowany od zera, jest Tottenham Hotspur Stadium. Faktem jest, że firma projektująca nowy stadion “Giallorossi” będzie miała przed sobą kilka dużych wyzwań, jak chociażby stworzenie wizualizacji areny niemal doskonałej, mającej nie zaburzyć harmonii charakterystycznej okolicy. Elementy technologiczne, które mają znaleźć zastosowanie przy realizacji inwestycji powinny sprawić, że nowoczesność obiektu będzie czuć przez wiele lat po oddaniu jej do użytku. 

Nowy stadion As Romy

Reklama