ZEA: Kolejny piłkarski Superpuchar na Bliskim Wschodzie

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

ZEA: Kolejny piłkarski Superpuchar na Bliskim Wschodzie Argentyna postanowiła pójść w ślady Hiszpanii i Włoch zapowiadając organizację meczu o Superpuchar kraju na Bliskim Wschodzie. Najbliższa edycja tych rozgrywek odbędzie się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi.

Reklama

W ciągu ostatniej dekady kierunek bliskowschodni stał się bardzo atrakcyjny dla wielu federacji. Włochy jako pierwsze wyciągnęły rękę po pieniądze z tego regionu świata. W 2014 roku gospodarzem spotkania pomiędzy mistrzem i zdobywcą Coppa Italia był Jassim Bin Hamad Stadium w katarskiej Dausze. Później, w 2019 prawa do organizacji tego meczu przejęły arabskie miasta: Dżudda i Rijad, gdzie oprócz lat 2020 i 2021 rozegrano starcia o te trofeum. Krok dalej poszła Hiszpania, która zrezygnowała z jednego spotkania o superpuchar na rzecz mini turnieju z udziałem czterech najlepszych drużyn w kraju. Podobnie jak w przypadku Włoch, aktualnym organizatorem tych rozgrywek jest Arabia Saudyjska.

Podobną drogą postanowił podążyć Argentyński Związek Piłki Nożnej podpisując czteroletnią umowę partnerską z Abu Dhabi Sports Council (ADSC). Jednym z warunków kontraktu jest to, że już w styczniu 2023 stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie gospodarzem meczu o Superpuchar Argentyny pomiędzy zwycięzcą argentyńskiej Primera Division oraz zdobywcą Pucharu Argentyny.

Al Jazira Mohammed Bin Zayed StadiumAl Jazira Mohammed Bin Zayed Stadium, © Stadiontour.at

Jak podkreślił prezes AFA, Claudio Tapia, ta umowa ma szczególnie duże znaczenie dla południowoamerykańskiej piłki, ponieważ otwiera nowe drzwi, dzięki którym zyska nie tylko związek, ale także kluby, piłkarze i sami kibice. Partnerstwo zapewni globalną widoczność dla argentyńskiej piłki i stworzy nowe możliwości biznesowe dla naszych klubów i ligi. Ta umowa ma same obopólne korzyści – przekonywał Tapia. Jego optymizm podzielał sekretarz generalny ADSC, Arif Hamad Al Awani. W jego ocenie to ogromny prestiż dla Abu Zabi, że jeden z najważniejszych meczów świata będzie odbywał się właśnie tam.

Zespołami mającymi zapewniony udział w nadchodzącej edycji tych rozgrywek są aktualni mistrzowie tego kraju – Boca Juniors oraz sensacyjni zdobywcy pucharu – CA Patronato. Kibice na Bliskim Wschodzie mogą być odrobinę zawiedzeni faktem, że nie dojdzie do “Superclásico”. Rywalizacja pomiędzy wcześniej wspomnianymi Boca oraz River Plate to jedno z najgorętszych starć na świecie. Derby Buenos Aires mające blisko 110-letnią tradycję wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko w Argentynie.

Zayed Sports City StadiumZayed Sports City Stadium, © Frank Jasperneite

Reklama