Portugalia: Stadion FC Porto może zmienić nazwę

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Portugalia: Stadion FC Porto może zmienić nazwę Niedługo minie 20 lat od inauguracji Estadio do Dragao. Wtedy - przed Euro 2004 - do zakończenia przedsięwzięcia prowadziła wyboista droga. Obecnie władze tego nadmorskiego klubu rozważają sprzedaż praw do nazwy słynnego Stadionu Smoka.

Reklama

O obiekcie w drugim największym portugalskim mieście śmiało można powiedzieć, że jest świątynią piłki nożnej. Wszystkie drogi prowadzą na stadion, a praktycznie każdy mieszkaniec wskaże palcem, gdzie należy się kierować, aby trafić pod Estadio do Dragao. Mimo że kibice są związani z legendarną już nazwą 50-tysięcznika, taka zmiana wiązałaby się z korzyściami finansowymi dla ich ukochanego klubu.

Konkretne warianty są już na stole i władze klubu zastanawiają się nad różnymi możliwościami. Jak mówi Fernando Gomes, dyrektor FC Porto SAD odpowiedzialny za finanse, w trakcie pandemii klub miał podpisaną umowę, lecz została ona zamrożona przez panującą wtedy sytuację na świecie. Proces zatrzymały również pustki na trybunach, które dotknęły klub finansowo.

Estadio do Dragao© Emanuel Rocha

Temat sprzedaży nazwy stadionu jednak odżył i zarząd klubu przychyla się do takiej ewentualności. Operacja ta może pomóc bowiem w zbilansowaniu rachunków, mimo że  w sezonie 2021/22 klub zanotował już znaczące zyski na poziomie 20 mln euro.

FC Porto może się cieszyć również innym osiągnięciem. Mianowicie w tym tygodniu klubowe muzeum oraz Estádio do Dragão zostały uznane za najlepszą międzynarodową atrakcję w konkursie Remarkable Venue Awards. Wyboru dokonali internauci. Obiekt jest pierwszym stowarzyszonym muzeum członkowskim Światowej Organizacji Turystyki ONZ i wraz ze Stadionem Smoka tworzy jedną z głównych, międzynarodowych referencji turystycznych miasta. Na terenie przeznaczonym do zwiedzania można znaleźć między innymi zdjęcia drużyny z 1987 roku, w której występował Józef Młynarczyk. Klub zdobył tamtego roku Puchar Mistrzów, Superpuchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny.

Estadio do Dragao© Валерий Дед (cc: by)

Reklama