Nowy Stadion: CityPark wreszcie otwarty!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Nowy Stadion: CityPark wreszcie otwarty! Nowy obiekt piłkarski w St. Louis miał według pierwotnych założeń być zainaugurowany już we wrześniu tego roku. Niestety, w wyniku problemów z zasilaniem otwarcie się opóźniło. 16 listopada do miasta w stanie Missouri przyjechał uczestnik tegorocznej LM, Bayer Leverkusen, by zmierzyć się z rezerwami St. Louis City S.C.

Reklama

CityPark powstał jako dom dla nowego klubu MLS, który otrzymał w 2019 roku licencję na udział w tych rozgrywkach od sezonu 2023. Drużynę nazwano St. Louis City S.C, a budowa typowo piłkarskiego stadionu, na której miała występować rozpoczęła się w 2020 roku. Inwestycję zdecydowano się przeprowadzić na terenach położonych w centrum miasta przy reprezentacyjnej Market Street. Za projekt stadionu odpowiadały pracownie HOK Architects i Snow Kreilich Architects.

CityPark© St Louis CITY SC

Budowa obiektu przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Włodarzom klubu udało się nawet pozyskać sponsora tytularnego dla areny jeszcze przed zakończeniem prac. W lutym 2022 roku podano do wiadomości informację o podpisaniu 15-letniej umowy partnerskiej z firmą działającą w branży medycznej, Centene Corporation. Na jej mocy powstający obiekt uzyskał nazwę Centene Stadium. Jednakże przedsiębiorstwo zdecydowało się zmniejszyć swoje zaangażowanie w piłkarski projekt w St. Louis i w październiku zrezygnowało z praw do nazwy stadionu.

Arena, przemianowana teraz na CityPark, miała zostać otwarta we wrześniu 2022 roku.  Zaplanowano na niej dwa mecze z udziałem St. Louis City S.C. 2, drużyny rezerw przyszłych uczestników najwyższego szczebla rozgrywkowego w Ameryce Północnej, występującej w MLS Next Pro. Awaria zasilania spowodowana przez niepowiązany z samym obiektem projekt budowlany wymusiła jednak przeniesienia meczów gdzie indziej i opóźnienie otwarcia stadionu.

CityPark© St Louis CITY SC

Kolejną próbę inauguracji obiektu zaplanowano na 16 listopada i tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Na CityPark przyjechali goście z Niemiec i to nie byle jacy, bo 3. drużyna poprzedniego sezonu Bundesligi i uczestnik Ligi Mistrzów, Bayer Leverkusen. Przyjezdni nie pozostawili złudzeń rezerwom St. Louis City S.C., wygrywając 3:0. Pomimo mroźnej aury panującej nad rzeką Missouri na trybunach zasiadł komplet 22 500 kibiców.

Nowy stadion kosztował 457,8 mln $. Posiada on typowo piłkarski, prostokątny układ, z dwupoziomowymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Płyta boiska znajduje się 12 m poniżej poziomu ulicy. Widownię wyposażono w siedziska w barwach klubu (czerwony i ciemnoniebieski). Pewna ilość białych krzesełek w dolnej kondygnacji wschodniej trybuny tworzy napis „City”. Projektując arenę, architektom zależało na tym, aby kibice znaleźli się możliwie jak najbliżej wydarzeń na murawie, przez co najdalsze krzesełka oddalone są jedynie 37 m od pola gry.

Większość miejsc na trybunach znajduje się pod dachem, który spoczywa na ustawionych pionowo okrągłych, stalowych belkach. Nad północnymi narożnikami oraz nad pawilonem po stronie południowej znajdują się charakterystyczne wcięcia. W pobliżu stadionu powstały trzy boiska treningowe, a także dodatkowe powierzchnie handlowo-usługowe.

CityPark© STL Aerials - Brad Henderson

Reklama