Gdańsk: Szanse na przebudowę stadionu Wybrzeża wzrosną?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Gdańsk: Szanse na przebudowę stadionu Wybrzeża wzrosną? Występujące od sześciu lat na zapleczu PGE Ekstraligi Wybrzeże Gdańsk wciąż nie może doczekać się obiektu z prawdziwego zdarzenia. Stadion najpewniej otrzyma licencję na kolejny sezon, jednak to, co najbardziej interesuje klub, to możliwość wynegocjowania lepszej finansowo oferty od władz miasta.

Reklama

Stadion Miejski im. Zbigniewa Podleckiego, najbardziej centralnie położony obiekt w Gdańsku, powstał w miejscu dawnych bastionów nad Opływem Motławy. Inauguracja w 1925 roku odbyła się jeszcze w Wolnym Mieście Gdańsku, dlatego pierwotnie stadion nosił nazwę Kampfbahn Niederstadt. Do rozbudowy doszło w latach 50., gdy obiekt powiększyły nowe wały, podobno oparte o gruzy zniszczonego miasta. Na północy powstała najbardziej monumentalna i charakterystyczna część – Brama Maratońska.

W kolejnej dekadzie arena została przekształcona w stadion żużlowy i ta funkcja dominuje tu aktualnie. Świadczy też o tym patronat Zbigniewa Podleckiego, speedway’owego mistrza Europy i świata, nadany po jego śmierci w 2009 roku. Stopniowo modernizowany, stadion miał dalej zmieniać się w kolejnych latach, by podnosić standard. Obecnie, wysłużony obiekt jest już sporym utrapieniem dla klubu, a w opinii prezesa, Tadeusza Zdunka, miasto Gdańsk znacząco w tej kwestii nie pomaga.

Stadion Wybrzeża Gdańsk© Jörg Pochert

Mniejsze miasta jak choćby Krosno, wydają na żużel znacznie więcej pieniędzy. Gdyby brać pod uwagę tylko wsparcie miast, bylibyśmy w drugiej lidze. Do tego dochodzi zniszczony stadion, na który ciężko przyciągnąć kibiców i sponsorów. Dla mnie to skandaliczne, że jedno z najbogatszych miast w Polsce, nie posiada stadionu spełniającego współczesne wymogi - mówi Zdunek na łamach klubowej strony. Jeżeli nie będzie ze strony miasta deklaracji na wsparcie porównywalne z choćby średnią kwot, jakie otrzymują z tego tytułu inne żużlowe kluby w I lidze i nie będzie konkretów w sprawie planu na renowację stadionu, będzie bardzo trudno utrzymać sponsora tytularnego - wtóruje sternik Wybrzeża.

Nie da się ukryć, że bez odpowiedniego wsparcia finansowego rozwój sportowy klubu również stoi pod dużym znakiem zapytania. Od momentu utracenia licencji w 2014 roku, GKŻ Wybrzeże przez 7 lat występowało poza najwyższym szczeblem rozgrywkowym, w tym 6 sezonów z rzędu spędziło na zapleczu elity. Oferty takie jak praca fizjoterapeuty w Gdańsku mogą przemawiać do osób chcących związać swoją przyszłość ze sportem, jednak czy na żużel w stolicy województwa pomorskiego w końcu znajdą się pieniądze?

Stadion Wybrzeża Gdańsk© Jörg Pochert

Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu w Gdańsku, za pośrednictwem portalu trójmiasto.pl odniósł się do słów prezesa klubu.

Miasto Gdańsk jest na etapie negocjowania nowych, lepszych warunków niż tegoroczne z Gdańskim Klubem Żużlowym Wybrzeże na rok 2023.” - mówi Korol. “Stadion żużlowy przy ul. Zawodników wymaga modernizacji, dostosowania go do wymogów licencyjnych w przypadku wejścia klubu do rozgrywek w ekstralidze. Na koniec 2021 r. na zlecenie Gdańskiego Ośrodku Sportu wykonany został Program Funkcjonalno-Użytkowy. Wstępnie koszty modernizacji określone zostały na ok. 80 mln zł. Ewentualna inwestycja będzie musiała być podzielona na etapy ze względu na szeroki zakres tych prac. Objąć on musi oświetlenie, przebudowę trybun, nową wieżę sędziowską, uzbrojenie terenu, nowe parkingi - dodaje złoty medalista olimpijski z Pekinu.

Warto dodać, że w 2022 roku Wybrzeże otrzymało ponad pół miliona złotych w ramach akcji promocyjnej miasta Gdańsk i Gdańskiego Ośrodka Sportu Wybrzeże. Niecałe 220 000 zł trzeba było jednak wypłacić GOS-owi, co związane jest z kosztami wynajmu stadionu przy ul. Zawodników 1.

Stadion Wybrzeża Gdańsk© Jörg Pochert

Co ciekawe, według informacji Dziennika Bałtyckiego, Biuro Rozwoju Gdańska w ramach planu “2011 Święty Wojciech” zakłada… budowę nowego stadionu żużlowego. Na ten moment, koncepcja wydaje się być jednak niemożliwa do zrealizowania. Pozostajemy więc  w martwym punkcie. Miasto niechętnie inwestuje w polepszenie infrastruktury na obecnym stadionie Wybrzeża, jednak póki co zostaną tam przeprowadzone tylko niezbędne prace, dzięki którym najprawdopodobniej zostanie on dopuszczony do rozgrywek w sezonie 2023.

Reklama