Anglia: Jaka przyszłość czeka Alexander Stadium?

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Anglia: Jaka przyszłość czeka Alexander Stadium? W 2022 roku Birmingham było gospodarzem 22. Igrzysk Wspólnoty Narodów. Głównym obiektem, na którym miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także konkurencje lekkoatletyczne, było Alexander Stadium. Wiadomo już, że arena będzie gościć również kolejną, wielką imprezę.

Reklama

Przez ostatnią dekadę stadion, położony w urokliwym otoczeniu Perry Park, stał się najważniejszym obiektem lekkoatletycznym Zjednoczonego Królestwa. W czerwcu 2011 zakończono gruntowną renowację areny, dzięki której powstała nowa trybuna dla 5 000 osób. Jej koszt wyceniono wówczas na ponad 12,5 miliona £. Już miesiąc później odbyły się na niej zawody Diamentowej Ligi, które rozgrywano co sezon, nieprzerwanie do 2019 roku. Zapewne byłby one zorganizowane także w kolejnych latach, gdyby nie pewien istotny fakt.

Alexander Stadium© Birmingham City Council

W 2017 podjęto decyzję, że Birmingham zostanie gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów za pięć lat. Komitet organizacyjny wskazał, że to właśnie Alexander Stadium będzie głównym stadionem tego wydarzenia. Niedługo później ówczesna brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że rząd przeznaczy 70 milionów £ na przekształcenie go w światowej klasy arenę lekkoatletyczną. Ostatecznie obiekt był wyłączony przez ponad dwa lata z powodu renowacji. Zmodernizowano najważniejsze elementy infrastruktury stadionowej w tym bieżnię, zamontowano nowoczesne jupitery, a także dostawiono tymczasowe sektory. Dzięki nim pojemność areny wzrosła z niespełna 13 000 do 40 000 krzesełek. Po zakończeniu imprezy miała ona spaść do 18 000 miejsc

Igrzyska Wspólnoty to już historia, a kilka miesięcy po tym wydarzeniu rada miejska Birmingham zastanawiała się, jak zagospodarować obiekt, aby w kolejnych latach nie przynosił on strat. Ostatecznie postanowiono przeznaczyć 21,5 miliona £ na dalsze zmiany, głównie na terenach wokół stadionu. Postanowiono, że okoliczny Perry Park stanie się najważniejszym miejscem wypoczynku w mieście z nowymi placami zabaw, ścieżkami rowerowymi i kawiarniami. Wybudowane zostanie również centrum rekreacyjne, a także dojdzie do wymiany sztucznej nawierzchni na trawiastym torze rozgrzewkowym.

Alexander Stadium© Birmingham City Council

Podczas sesji Rady Miasta Birmingham 11 października podjęto decyzję, że arena nigdy nie stanie się obiektem piłkarskim, tylko będzie spełniać swoje pierwotne zadanie. Głównym najemcą nadal będzie lekkoatletyczny klub Birchfield Harriers. Przyszłość stadionu związana jest ściśle właśnie z tą dyscypliną sportu. Kilka tygodni po podjęciu tej decyzji, do wiadomości publicznej została podana informacja o tym, że Birmingham będzie organizatorem lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2026 roku. Alexander Stadium zostanie pierwszą brytyjską areną goszczącą imprezę tej rangi.

Reklama