Londyn: Przebudowa Selhurst Park ma zielone światło!

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Londyn: Przebudowa Selhurst Park ma zielone światło! Już niedługo kolejny obiekt w stolicy Zjednoczonego Królestwa dołączy do grona najnowocześniejszych stadionów w mieście. Radni Croydon zatwierdzili plan budowy nowej trybuny głównej na Selhurst Park i nic nie stoi już na przeszkodzie w realizacji projektu.

Reklama

Nie ma chyba drugiego miasta na świecie mogącego poszczycić się tak zawrotną liczbą nowoczesnych piłkarskich aren. Niebawem do tego grona dołączy kolejny londyński obiekt, który w obecnym kształcie znany jest od połowy lat 90. XX wieku. Stadion użytkowany przez Crystal Palace ostatnią renowację przeszedł w 2013 roku. Wówczas po zalaniu piwnicy Holmesdale Stand – które zbiegło się z awansem “Orłów” do Premier League – postanowiono wymienić część krzesełek, zainstalować nowy LED-owy telebim, a także zmodernizować loże biznesowe, sale konferencyjne oraz fasadę obiektu. Wszyscy jednak wiedzieli, że to tylko doraźna operacja, a Selhurst Park musi przejść gruntowną przebudowę.

Plany opublikowane w 2017 roku zakładały, że arena w południowym Londynie zyska całkowicie nową trybunę główną. Spowodowałoby to, że pojemność stadionu wzrosłaby z nieco ponad 25 000 do 34 000 miejsc. Rada dzielnicy Croydon dała zielone światło już rok później i Crystal Palace liczyło na to, że prace ruszą niebawem. Seria niefortunnych zdarzeń związanych z własnością gruntów, ograniczeniami finansowymi, wybuchem pandemii COVID-19 oraz wysoką inflacją spowodowały, że dopiero pod koniec 2022 szansa na realizację tego projektu jest większa niż kiedykolwiek dotąd.

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Radni zaaprobowali poprawki naniesione przez klub. Wśród nich znalazły się przede wszystkim propozycje przedstawione przez inspektora przeciwpożarowego, który miał zastrzeżenia odnośnie ciągów ewakuacyjnych. W związku z tym nieznacznie przeprojektowano schody, windy oraz przegrody oddzielające hole. Zmieniono także umiejscowienie niektórych drzwi zewnętrznych tak, aby sprawniej rozładowywać tłok. Dodatkowo należało wziąć pod uwagę fakt, że po blisko pięciu latach pojawiły się nowocześniejsze systemy odwadniania i również ich instalację uwzględniono w poprawionych planach. 

Prezes Crystal Palace, Steve Parish, podziękował radnym Croydon za sprawne działania i szybką akceptację zmian w koncepcji renowacji obiektu. Wyraził on także nadzieję, że przebudowane Selhurst Park stanie się domem klubu na miarę XXI wieku, o którym kibice będą mogli mówić z ogromną dumą. Modernizacja głównej trybuny ma kosztować ponad 100 mln £. Szacunkowe obliczenia wskazują na to, że “Orły” dzięki rozbudowie areny zanotują dodatkowy przychód w wysokości ok. 15 mln £ rocznie. Oznacza to, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a Crystal Palace nadal będzie umacniało swoją pozycję w Premier League – tak jak działo się to przez ostatnich 10 sezonów – wówczas inwestycja spłaci się w przeciągu 5-7 lat.

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Reklama