USA: Memorial Stadium przejdzie renowację na stulecie

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

USA: Memorial Stadium przejdzie renowację na stulecie 100. rocznica inauguracji Memorial Stadium w Lincoln, w stanie Nebraska, przypada na październik 2023 roku, czyli już za 12 miesięcy. Lokalny departament lekkoatletyczny przygotowuje obecnie plany modernizacji obiektu na 85 000 miejsc. Co na ten moment wiemy o samym projekcie?

Reklama

Otwarcie monumentalnego Memorial Stadium w stolicy stanu Nebraska, Lincoln, miało miejsce 20 października 1923 roku. Obiekt posiadał wówczas dwie trybuny po stronie zachodniej oraz wschodniej (obecne dolne kondygnacje stadionu) i mógł pomieścić 31 000 kibiców. Od samego początku swoje mecze rozgrywała na nim miejscowa uniwersytecka drużyna futbolu amerykańskiego - Nebraska Cornhuskers, która w swojej historii zdobyła 5 tytułów mistrzowskich NCAA. Mimo zaawansowanego wieku, stadion był jednak wielokrotnie remontowany - w sumie aż 7 razy.

Memorial Stadium© Bradley Gross

Jego pojemność również zmieniała się na przestrzeni lat, wzrastając do 65 000, dzięki trzem modernizacjom przeprowadzonym w latach 1964-1966, zanim jego regularna liczba miejsc ustabilizowała się na poziomie 85 000 miejsc w wyniku ostatniej rozbudowy. Najwyższe frekwencje znacznie jednak przekraczały wyjściową pojemność obiektu. Od 2013 roku najlepsze mecze oglądało tu ponad 91 000 fanów, a sam stadion mógł pochwalić się rekordem NCAA - 340 wyprzedanych meczów z rzędu!

Na kolejnym spotkaniu Rady Regentów Uniwersytetu Nebraska uczestnicy będą dyskutować nie tylko o potencjalnym remoncie Memorial Stadium w Lincoln, ale również o dopuszczeniu sprzedaży alkoholu na meczach koszykówki w obrębie całego stanu. Najważniejszym punktem programu ma być jednak zatwierdzenie nowej umowy dotyczącej praw multimedialnych o wartości 300 mln $. 15-letni kontrakt z Playfly Sports Properties ma rozpocząć się 1 października i trwać do 2038 roku.

Memorial Stadium© Dostoevsky06

Fanów Cornhuskers wciąż najbardziej interesuje temat renowacji blisko 100-letniego obiektu. Rada będzie głosować nad rozpoczęciem procesu planowania już 30 września. W ramach plebiscytu ma zostać wybrany zarządca, zespół projektowy oraz firma budowlana. Dyrektor lekkoatletyki Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, Trev Alberts, od samego początku projektu chciałby mieć do czynienia z zespołem ekspertów.

Wygląda na to, że pojemność obiektu nie zmieni się szczególnie, natomiast zmianie może ulec konfiguracja miejsc na stadionie. Póki co przewiduje się, że liczba miejsc siedzących ma się zmniejszyć o około 600, ale w ramach przyszłych modernizacji można spodziewać się usunięcia większej ich liczby. Wiem, że będziemy musieli sprawić, aby stadion był odpowiedni dla naszych fanów przez następne 50 do 100 lat - powiedział prezydent University of Nebraska, Ted Carter.

Memorial Stadium© Eric Langhorst (cc: by-nc-nd)

Modernizacja Memorial Stadium nie jest jedyną inwestycją stadionową w Nebrasce. W przyszłym roku otwarty ma zostać tam kolejny obiekt futbolowy, którego koszt wyniesie 160 milionów $. Przebudowa 99-latka w drugim największym mieście stanu jest jednak priorytetem dla lokalnych władz, nie wspominając nawet o kibicach, którzy liczą, że przełoży się to na zdobycie pierwszego od ćwierćwiecza tytułu mistrzowskiego NCAA.

Reklama