Bytom: Prace na budowie stadionu Polonii przyspieszą

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Bytom: Prace na budowie stadionu Polonii przyspieszą Trwająca od lutego bieżącego roku budowa nowego obiektu bytomskiej Polonii przebiega zgodnie z harmonogramem. Galopująca inflacja może jednak pokrzyżować plany władzom miejskim, dlatego postanowiono przyspieszyć inwestycję. Radni uruchomili środki, które miały być wydatkowane w przyszłym roku.

Reklama

Nowy Stadion Polonii Bytom powstaje tuż obok, pamiętającego czasy króla Ćwieczka, ale zasłużonego dla historii śląskiego futbolu, Stadionu im. Edwarda Szymkowiaka. Obiekt, na którym „Niebiesko-Czerwoni” święcili największe triumfy, w tym dwukrotnie mistrzostwo Polski, obecnie popadł w ruinę i na razie nie zanosi się, aby został prędko odnowiony. Konieczność poniesienia ogromnych kosztów na rewitalizację stadionu przy ul. Olimpijskiej skłonił włodarzy Bytomia do podjęcia decyzji o postawieniu nowego, kameralnego obiektu na zachód od dotychczasowego domu Polonii.

Stadion Polonii Bytom© Grzegorz Goik (Archiwum UM Bytom)

W ostatnich latach występujący w III lidze poloniści zmuszeni byli do grania na, wcale niewyglądających dużo lepiej od stadionu Szymkowiaka, Szombierkach. Władze klubu wystarały się jednak o uzyskanie zgody na powrót na Olimpijską. Od sierpnia tego roku “Niebiesko-Czerwoni” ponownie mogą występować u siebie, chociaż bez udziału publiczności. Śląski Związek Piłki Nożnej i Komisja Licencyjna zezwoliły na rozgrywanie tam spotkań do końca roku.

Dlatego kibicom zależy na jak najszybszym zakończeniu inwestycji przy ul. Piłkarskiej. Na szczęście z pomocą bytomianom przyszła… inflacja (sic!). Harmonogram prac zakłada, że obiekt będzie gotowy wiosną przyszłego roku. Miasto chcąc uniknąć nieprzewidzianych kosztów i równocześnie dostrzegając, że wykonawca wywiązuje się z zadania bez zarzutu, postanowiło przyspieszyć tempo robót.

Stadion Polonii Bytom© UM Bytom

Radni Bytomia w sierpniu zdecydowali o przesunięciu wypłaty wykonawcy 1,1 miliona zł z roku 2023 na obecny. Stało się tak, ponieważ firma Tamex Obiekty Sportowe SA na określonych odcinkach wyprzedziła założony harmonogram. Analogicznie miasto planuje kolejne przyspieszenie wypłat, w miarę postępu inwestycji. Nie podano informacji, czy i jak bardzo wykonanie pewnych prac z wyprzedzeniem wpłynie na termin oddania stadionu do użytku.

Co zatem udało się budowniczym już zrobić? Zakończono prace nad konstrukcją parteru i pierwszą kondygnacją budynku klubowego, równocześnie wykonując elementy instalacji sanitarnych. Na obiekcie stoją już maszty oświetleniowe. W najbliższym czasie wykonana zostanie podbudowa mineralna płyty boiska z kruszywa łamanego. Na koniec września planowane jest zakończenie prac konstrukcyjnych budynku zaplecza sportowego, a następnie rozpocznie się budowa zadaszenia. Wartość całej inwestycji to ponad 30 milionów zł.

Stadion Polonii Bytom© UM Bytom

Reklama