Stuttgart: Rozbudowa Mercedes-Benz Arena na EURO 2024

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Stuttgart: Rozbudowa Mercedes-Benz Arena na EURO 2024 Obiekt występującego w niemieckiej Bundeslidze VfB Stuttgart jest obecnie remontowany w celu dostosowania go do wymogów Mistrzostw Europy w 2024 roku. Inwestycja, warta około 100 milionów €, ma sprawić, że stadion będzie jeszcze bardziej futurystyczny.

Reklama

EURO 2024 będzie największą imprezą piłkarską w tym kraju od czasu Mistrzostw Świata w 2006 roku, które okazały się niewątpliwym sukcesem organizacyjnym. Niemcy ponownie będą jednym z faworytów do zdobycia tytułu, co potwierdzają najnowsze kursy bukmacherskie oraz historia ich występów w tym turnieju. Na dziesięciolecie zwycięstwa w Mistrzostwach Świata w 2014 roku “Die Mannschaft” na pewno chciałby zrobić miłą niespodziankę swoim kibicom, do tego na własnych boiskach.

Mercedes-Benz Arena© Andreas Metz (cc: by-nc-sa)

Stolica i największe miasto Badenii-Wirtembergii również przygotowuje się do organizacji najważniejszej imprezy piłkarskiej na Starym Kontynencie. W kwestii remontu Mercedes-Benz Areny najistotniejszym aspektem było utrzymanie lokalnego klubu w Bundeslidze. VfB Stuttgart wyprzedził Herthę BSC tylko lepszą różnicą bramek i nie musiał walczyć w barażach o utrzymanie, by pozostać na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się na arenie już w marcu tego roku. Na budowę wyjechały koparki, które działały, gdy na obiekcie nie rozgrywano akurat meczów. Stuttgart dograł do końca sezon na swoim stadionie i wygląda, że na czas renowacji nie będzie musiał przenosić się do innego miasta. W planach jest jedynie tymczasowa redukcja liczby miejsc, z ok. 60 000 do 50 000, co nie powinno znacząco wpłynąć na finanse klubu.

Mercedes-Benz Arena© mbell1975

Z takim problemem będą jednak musieli radzić sobie w Stuttgarcie aż do końca 2023 roku, kiedy to planowo ma zakończyć się modernizacja. Finalnie pojemność drastycznie nie ulegnie zmianie, zmniejszając się o 453 krzesełek, z 60 483 do 60 030. W przypadku meczów międzynarodowych na przebudowanym obiekcie, dostępne mają być 54 244 siedzenia.

Głównym punktem renowacji jest trybuna główna. To ostatnia ze “starych” części stadionu, której początki sięgają jeszcze 1974 roku. Przebudowa obejmuje przede wszystkim nową konstrukcję niższego piętra, a także budowę sal medialnych, szatni, kuchni, oraz obszaru biznesowego „Tunnel Club”. Inwestycja pochłonie 97 mln €, będąc w całości finansowana przez miasto Stuttgart. Ponadto na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna warta dodatkowe 1.5 mln €.

Mercedes-Benz Arena© Jens Schroeder

Cel jest jeden: EURO 2024. Podczas Mistrzostw Europy na przebudowanej Mercedes-Benz Arenie odbędą się cztery mecze grupowe oraz jeden ćwierćfinał. Stuttgart jako klub patrzy również nieco dalej w przyszłość. Modernizacja otwiera nowe perspektywy wykorzystania zarówno marketingu stadionu i centrum biznesowego – mówi dyrektor generalny VfB Alexander Wehrle.

Reklama