Euro 2024: Wybrano stadiony na mecz otwarcia i finał

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Euro 2024: Wybrano stadiony na mecz otwarcia i finał Obradujący w Wiedniu Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował, że mecz otwarcia piłkarskich Mistrzostw Europy w 2024 roku odbędzie się w Monachium. Gospodarzem finału będzie Berlin. Europejska Unia Piłkarska ogłosiła również harmonogram turnieju, który rozgrywany będzie na niemieckich boiskach.

Reklama

Pierwszy mecz Euro 2024 odbędzie się na mogącej pomieścić 75 024 widzów Allianz Arenie. Na domowym obiekcie Bayernu Monachium rozegrano już inauguracyjne spotkanie mundialu z 2006 roku. Reprezentacja Niemiec pokonała wtedy Kostarykę 4:2. Mecz otwarcia Mistrzostw Europy w 2024 zaplanowano na 14 czerwca.

Allianz Arena© Marco Verch

Finał turnieju odbędzie się miesiąc później na Olympiastadion w Berlinie. Na monumentalnej, mogącej pomieścić 74 475 fanów futbolu arenie odbyło się analogiczne spotkanie Mistrzostw Świata w 2006 roku. W pamiętnym meczu Włosi zwyciężyli Francuzów po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1. Finał przeszedł do historii światowego futbolu z powodu pamiętnego ciosu „z byka” Zinédine'a Zidane'a wymierzonego Marco Materazziemu.

Losowanie grup eliminacyjnych Euro będzie miało miejsce 9 października tego roku we Frankfurcie nad Menem. Na 2 grudnia 2023 roku zaplanowano losowanie grup samego turnieju. Ma się ono odbyć w Hamburgu. Na posiedzeniu w Wiedniu dokonano też podziału miast gospodarzy na trzy strefy: północ/północny wschód – Berlin, Hamburg, Lipsk; zachód – Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Kolonia; południe - Monachium, Stuttgart.

Olympiastadion© S.Tore (cc: by-nc-nd)

Pomna problemów i kontrowersji związanych z podróżowaniem piłkarzy w czasie Euro 2020, UEFA założyła, że mecze każdej grupy rozgrywane będą w maksymalnie dwóch strefach. W ten sposób chce uniknąć niedogodności związanych z pokonywaniem przez reprezentacje, sztaby szkoleniowe oraz członków delegacji zbyt dużych odległości.

W Wiedniu zapadła też decyzja o wyborze kolejnego miasta-gospodarza finału Ligi Konferencji Europy. Zwycięska okazała się Praga, a spotkanie zostanie rozegrane na Sinobo Stadium o pojemności 19 370 widzów. Mecz zaplanowano na 7 czerwca 2023 roku.

Sinobo Stadium© Grenzenlos Groundhopping

Reklama