Turcja: Rekordowy stadion Galatasaray

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Turcja: Rekordowy stadion Galatasaray Dzięki zainstalowaniu gigantycznej elektrowni słonecznej, stadion w Stambule wszedł do Księgi Rekordów Guinnessa. Blisko 10 500 paneli słonecznych pokrywających dach obiektu Galatasaray generuje imponującą moc 4,3 megawatów.

Reklama

Nigdzie na świecie nie ma stadionu, który miałby na dachu większą elektrownią słoneczną niż Nef Stadyumu. Ale nie tylko o rekordy tu chodzi. W grę wchodzą wymierne korzyści. Po upływie 25 lat spektakularna instalacja przyniesie Galatasaray ponad 1 miliard TRY, a rocznie turecki klub zaoszczędzi 4,5 miliona kilowatów.

Nef Stadyumu© Enerjisa Enerji

Zyska nie tylko budżet “Galaty”, ale też środowisko naturalne. Obiekt, który będzie wytwarzał energię elektryczną ze słońca, zapobiegnie emisji około 3 250 ton CO₂ rocznie. Tym samym przyczyni się do ochrony przyrody, zapobiegając uwalnianiu do atmosfery gazów cieplarnianych, które 200 tys. drzew musiałoby neutralizować przez 25 lat.

Zainstalowane na dachu obiektu panele będą generować rocznie tyle prądu (4,650 MWh), ile średnio w ciągu 12 miesięcy konsumuje 2000 gospodarstw domowych. Warto dodać, że moc 4,3 MW pozostawia daleko w tyle dotychczasowego rekordzistę, brazylijski obiekt Arena BRB, którego solarna instalacja rocznie generuje 2,5 MW.

Nef Stadyumu© Murat Kaban

Za realizację inwestycji odpowiadała firma Enerjisa Enerji. Przedsiębiorstwo wykonało elektrownię kosztem 20 mln TRY i w zamian przez 10 lat będzie jej operatorem, pokrywając koszty napraw i konserwacji. Klub ze Stambułu będzie przez ten okres płacił rachunki za prąd. Później zastąpi Enerjisa Enerji w roli operatora na kolejnych 15 lat.

Stadion Nef Stadyumu powstał w 2011 roku i jest drugim co do wielkości obiektem piłkarskim w Turcji (52 280 miejsc). Został zaprojektowany przez niemieckie studio “asp”.

Reklama