Liverpool: Dok już zasypany, stadion Evertonu coraz bliżej

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Liverpool: Dok już zasypany, stadion Evertonu coraz bliżej 23 lutego minął rok od kiedy radni w Liverpoolu zgodzili się na budowę nowego stadionu Evertonu. Prace ruszyły sześć miesięcy temu i w pierwszym etapie polegały na zasypaniu opuszczonego doku. To w jego miejscu stanie przyszła arena „The Toffees”.

Reklama

Bramley-Moore Dock Stadium będzie wyjątkowy. I nie chodzi tu tylko o niecodzienny projekt, który przewiduje stworzenie areny na blisko 53 000 widzów w oparciu o dwie bryły. Dolna zostanie stworzona na planie kwadratu i poprzez ceglaną elewację będzie nawiązywać do portowej zabudowy. Górna bryła będzie obła, nowoczesna, ażurowa, wykonana ze stali i szkła.

Bramley-Moore Dock Stadium© Everton FC, Pattern Design

Ale tym, co przede wszystkim wyróżnia budowany stadion „The Toffees” jest lokalizacja. Arena powstaje w miejscu, gdzie w 1848 roku wybudowano portowy dok. Obiekt był wykorzystywany przez 140 lat, aż do zamknięcia położonej niedaleko kopalni węgla. Dziś wiemy, że miejsce, które historycznie ma dużą wartość (cała linia nadbrzeżna jest wpisana na listę UNESCO), zyska nowe życie. Wszystko dzięki Evertonowi i jego kibicom, którzy w 2024 roku mają wypełnić trybuny nowego stadionu.

Od dnia, w którym wmurowano kamień węgielny, prace toczą się w zawrotnym tempie. Najpierw budowlańcy wyburzyli budynki, które nie były ujęte w rejestrze zabytków i zabezpieczyli starą wieżę hydrauliczną z 1883 roku, bramę i część muru. Tam ma docelowo powstać plac dla kibiców i wejście na teren stadionu.

Bramley-Moore Dock Stadium© Mister Drone UK

W kolejnym kroku w nowe miejsca przeniesiono zwierzęta, które zamieszkiwały dok i przeszukano wodę w poszukiwaniu niewybuchów z czasów II wojny światowej. Następnie można było przystąpić do właściwych prac, dokładnie do zasypania ogromnego zbiornika. Posłużył do tego piasek pochodzący z dna morza. W sumie wykorzystano aż 500 000 m³ tego materiału.

Po wypełnieniu doku, do pracy przystąpiła 16-tonowa maszyna do ubijania. Na powierzchni piasku ułożono z kolei warstwę z kamienia o grubości 30 cm. Wówczas dwie palownice - pracując prawie bez przerwy - wbiły w nowoutworzone podłoże 2 500 pionowych fundamentów, który będą w przyszłości utrzymywać cały ogromny obiekt.

Obecnie z ziemi wyłaniają się betonowe elementy prefabrykowane. Firma Laing O'Rourke, wykonawca stadionu, produkuje je poza terenem budowy i następnie przewozi i montuje na miejscu.

Bramley-Moore Dock Stadium© Mister Drone UK

Everton twierdzi, że nowy stadion przyniesie 1 mld $ zysku dla miasta i zapewni 15 000 miejsc pracy (12 000 w trakcie budowy). Do tego szacuje się, że obiekt przyciągnie około 1,4 mln turystów, co również wygeneruje ogromne przychody. Przypomnijmy, że zespół „The Toffees” do nowego domu ma się przenieść w sezonie 2023/24. Koszt budowy szacuje się na ok. 500 mln £.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale YouTube, w którym znajdziecie najważniejsze informacje na temat projektu i zobaczycie jak postępują prace na budowie:

Reklama