Hiszpania: Mistrzostwa Świata zawitają na Wyspy Kanaryjskie?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Hiszpania: Mistrzostwa Świata zawitają na Wyspy Kanaryjskie? 9 miesięcy temu Hiszpania, wraz z Portugalią, zgłosiły swoją kandydaturę do organizacji mundialu w 2030 roku. W przeciwieństwie do imprezy sprzed 40 lat, tym razem niektóre spotkania mają zostać rozegrane na terytoriach zamorskich.

Reklama

Mistrzostwa Świata 1982 pamiętane są na Półwyspie Iberyjskim po dziś dzień. Turniej rozpoczął się na Camp Nou, a zakończył finałem Niemcy – Włochy na Estadio Santiago Bernabeu. To jedyny raz w historii kiedy Hiszpania ugościła najważniejszą imprezę piłkarską na świecie. 

Szanse na organizację turnieju przez Hiszpanię i Portugalię wzrosły w ostatnich tygodniach po tym, jak Wielka Brytania zdecydowała się wycofać swoją pierwotną propozycję jako potencjalnego gospodarza. W ten sposób jedyną kandydaturą UEFA będzie ta hiszpańsko-portugalska.

Estadio de Gran Canaria© Sacha Uding (cc: by-nc-nd)

Rok 2030 będzie również szczególny z powodu 100-lecia pierwszych mistrzostw rozegranych w Urugwaju. Decyzję FIFA, który kraj (lub kraje, bo wśród kandydatów jest między innymi łączona kandydatura 4 krajów z Ameryki Południowej) poznamy dopiero w 2024 roku.

Mimo, że wiążące decyzje podjęte zostaną za 2 lata, już teraz na przyjęcie najlepszych piłkarzy świata szykuje się Las Palmas. Miasto położone na wyspie Gran Canaria, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, liczy na docenienie ze strony hiszpańskiej federacji. 40 lat temu żaden ze stadionów położonych poza częścią kontynentalną (nawet pobliska Majorka) nie został wybrany jako stadion-gospodarz mistrzostw.

Po udanych Mistrzostwach Świata w koszykówce w 2014 roku, Las Palmas z nadzieją patrzy w przyszłość. 8 lat temu wyspę ogarnął szał „basketu” (jednego z najpopularniejszych sportów w Hiszpanii), a sama impreza była marketingowym strzałem w „10”. Na Gran Canaria Arena można było zobaczyć choćby legendarny amerykański „Dream Team”, który później w cuglach wygrał mistrzostwo świata.

Estadio de Gran Canaria© Dyk (copyright-free)

Aby liczyć się w walce o organizację mundialu, konieczna jest modernizacja oraz rozbudowa Estadio de Gran Canaria. Obecnie regulamin FIFA zakłada, że każdy stadion-gospodarz Mistrzostw Świata musi posiadać arenę z co najmniej 40-tysiącami numerowanych miejsc siedzących. Obiektowi drugoligowego Las Palmas brakuje do takiego stanu rzeczy ponad 8 000 krzesełek.

Mówi się, że ostateczne decyzje zostaną podjęte dopiero po ewentualnym zwycięstwie Hiszpanii i Portugalii w wyścigu o organizację mundialu. Obiekt „Pio Pio” został oddany do użytku w 2003 roku, dlatego póki co nie jest konieczna jego rozbudowa. Z racji korzystnej pogody na Wyspach nie zanosi się również na montaż dachu.

Reklama