Nowy stadion: Mistrzowie Afryki wkrótce zawitają do nowego domu

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Mistrzowie Afryki wkrótce zawitają do nowego domu Luty jest wyjątkowo udany dla senegalskiej piłki. Najpierw na początku miesiąca „Lwy Terangi” wygrały Puchar Narodów Afryki, a dosłownie kilka dni temu zainaugurowano nowy stadion narodowy.

Reklama

Turcy odpowiedzialni za budowę

Stade du Sénégal o pojemności 50 000 miejsc jest nowym domem reprezentacji Senegalu. Jego alternatywna nazwa brzmi Stade Abdoulaye Wade De Diamniadio, co jest ukłonem w stronę byłego prezydenta kraju. Wade sprawował urząd w latach 2000-2012.

Otwarcie areny nastąpiło 22 lutego, kiedy odbyła się huczna uroczystość z udziałem m.in. Prezydenta FIFA Gianniego Infantino i Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Obecność tego ostatniego nie była przypadkowa, gdyż stadion jest owocem kooperacji dwóch tureckich firm. Został zaprojektowany przez (Tabanlıoğlu Mimarlık), a wybudowała go Summa İnşaat. Koszt prac zamknął się w XOF 156 mld (238 mln €, 1,12 mld zł).

Stade du Sénégal (Stade Abdoulaye Wade De Diamniadio)© ahmadouna_ahmada - Instagram

Budowa rozpoczęła się od ceremonii wmurowania kamienia węgielnego, która miała miejsce 20 lutego 2020 roku. Początkowy harmonogram zakładał oddanie obiektu po 17 miesiącach. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała znaczne opóźnienia, a to skutkowało przesunięciem terminu na rok 2022.

Na początku bieżącego miesiąca stadion był gotowy, co pozwoliło rozegrać 22 lutego pierwszy mecz. Było to co prawda spotkanie pokazowe, ale na boisku można było podziwiać legendy senegalskiej piłki, które zmierzyły się z nie mniej sławnymi byłymi piłkarzami z reszty Afryki.

Stade du Sénégal (Stade Abdoulaye Wade De Diamniadio)© Soi Makavelli (soi_makaveli - Instagram)

30-minutowy sparing zakończył się wynikiem 1-1, a na trybunach zasiadło prawie 40 000 widzów. Prawdziwy chrzest bojowy stadionu nastąpi jednak dopiero 29 marca podczas spotkania z Egiptem w ramach eliminacji MŚ 2022. Najważniejsza impreza, jaka czeka obiekt w najbliższych latach, to Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie 2026.

Stadion częścią „miasta przyszłości”

Stade du Sénégal znajduje się w miejscowości Diamniadio, 30 km na południowy-wschód od stolicy kraju. Wspomniane miasto istnieje od niedawna i ma na celu zmniejszyć przeludnienie Dakaru. Stadion powstał na planie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Jego dach pokrywa membrana, która chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi wszystkie trybuny.

Stade du Sénégal (Stade Abdoulaye Wade De Diamniadio)
© diarrabkane - Instagram

Budynek jest dobrze wentylowany dzięki przewiewnej fasadzie, składającej się ze splecionych ze sobą metalowych paneli. Nocą będzie można je podświetlić. Widownia w kształcie misy została podzielona na dwa poziomy. Co ciekawe, stadion nie posiada bieżni lekkoatletycznej, co w Afryce jest rzadkością.

Na arenie znajduje się 50 lóż VIP o łącznej pojemności 1500 osób, 1664 miejsca dla prasy i 40 bramek wejściowych dla kibiców. Powierzchnia stadionu wynosi 88 tys. m2, a jego wysokość w najwyższym punkcie to 40 metrów. Wymiary boiska wynoszą 105 x 68 m. Wokół areny przewidziano 3250 miejsc parkingowych i małą elektrownię słoneczną.

Reklama