Bytom: Ruszyła budowa stadionu Polonii

źródło: katowice.wyborcza.pl / Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Bytom: Ruszyła budowa stadionu Polonii Najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku zakończy się wygnanie Niebiesko-Czerwonych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się wtedy odbiory techniczne nowego, kameralnego stadionu.

Reklama

Na początku tygodnia (7 lutego) rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa obiektu Polonii. Start robót nastąpił po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę, co się dokonało 3 lutego. Prace mają potrwać 15 miesięcy, a ich efektem będzie arena o pojemności 2200 miejsc. Koszt robót wyceniono na 30,5 mln zł.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj. To w praktyce oznacza, że wykonawca miał 6 miesięcy na stworzenie dokumentacji projektowej od chwili parafowania umowy. Spółka Bytomski Sport Polonia Bytom podpisała umowę na wykonawstwo z Tamex Obiekty Sportowe SA w dniu 10 czerwca 2021 roku.

Stadion Polonii Bytom

Stadion powstaje na zachód od dawnego obiektu bytomian, u zbiegu ulic Olimpijskiej i Piłkarskiej. Arena w momencie ukończenia ma spełnić wymagania II ligi. To pozwoli Polonii aspirować do gry o wyższe cele. Aktualnie drużyna występuje w III lidze (3. miejsce po 18 kolejkach w gr. III).

Wzdłuż pełnowymiarowego boiska zaplanowano dwie trybuny. Od zachodu część miejsc będzie zadaszona (łącznie 250 krzesełek pod dachem), natomiast przeciwległa trybuna ma być odkryta. Za północną bramką przewidziano sektor gości dla 200 osób.

Od południa powstanie budynek o 3 kondygnacjach, który będą dzielić pierwsza drużyna, akademia piłkarska, sekcja e-sportowa i administracja klubu. Co więcej, w budynku znajdzie się miejsce na kawiarnię i muzeum klubowe.

W przypadku awansu do I ligi, jest możliwość rozbudowy stadionu do 3000 miejsc niewielkim nakładem środków. W tym momencie Polonia rozgrywa mecze na obiekcie swojego lokalnego rywala - Szombierek. Sytuacja ta trwa już kilka lat.

Stadion Polonii Bytom© UM Bytom

Reklama