Anglia: Oxford United planuje przeprowadzkę

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Anglia: Oxford United planuje przeprowadzkę Ambicje sportowe klubu sięgają co najmniej Championship. Jego aspiracje w zakresie infrastruktury dotyczą posiadania własnego stadionu, który mógłby być zbudowany niedaleko północnych granic miasta.

Reklama

Popularni „The U's” występują aktualnie na trzecim szczeblu rozgrywkowym (League One) Ich domem od 2001 roku jest Kassam Stadium, który tylko dzierżawią. Umowa z właścicielem obiektu wygasa w 2026 roku, dlatego klub zaczął już teraz myśleć o swojej przyszłości.

Długoterminowe plany Oxford United obejmują budowę własnego stadionu o pojemności 18 000 miejsc, choć do tego jeszcze daleka droga. Od czterech lat przedstawiciele klubu analizowali potencjalne lokalizacje dla nowego obiektu i wreszcie udało się wybrać tę, która umożliwi realizację strategii rozwojowej OUFC.

Kassam Stadium, Oxford© footballgroundz.co.uk

Kilka dni temu wydali oświadczenie, że najlepszą z rozważanych lokalizacji są tereny sportowo-rekreacyjne o nazwie Stratfield Brake (5 km od północnych granic Oksfordu). Są one umiejscowione na południe od miasteczka Kidlington, niedaleko stacji kolejowej Oxford Parkway i autostrady A34.

Klub uznał, że miejsce to jest najlepsze pod względem komunikacyjnym dla potrzeb nowego stadionu i chciałby wydzierżawić część gruntów w tej okolicy na okres 250 lat (to nie pomyłka). Właścicielem terenów jest Rada Hrabstwa Oxfordshire, do której włodarze United wystosowali już oficjalną propozycję dotyczącą zawarcia odpowiedniej umowy.

18 stycznia odbędzie się spotkanie gabinetowe w radzie hrabstwa, które będzie dotyczyć wydania zgody na rozpoczęcie negocjacji z klubem w sprawie budowy stadionu w proponowanym miejscu.

Jeśli stosowna zgoda zostanie uzyskana, to Oxford United będzie mógł złożyć wniosek planistyczny w Radzie Dystryktu Cherwell. Jest to standardowa procedura dotycząca budowy nowych stadionów w Anglii.

Kassam Stadium, Oxford© Heather Ormsby

W tym momencie w Stratfield Brake działają już dwa kluby amatorskie: Kidlington Cricket Club i Gosford All Blacks (rugby). Poza tym znajdują się tam obiekty piłkarskich drużyn młodzieżowych. Działacze Oxford United zapewniają, że pomogą poprawić infrastrukturę dla nich wszystkich, jeśli otrzymają zgodę na budowę areny.

Propozycja klubu zakłada - oprócz stadionu - budowę boisk treningowych, obiektów sportowych do użytku lokalnej społeczności, a także hotelu, centrum konferencyjnego i przestrzeni handlowych. Inwestycja może wygenerować nawet 800 nowych miejsc pracy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama