Nowy Sącz: Stadion Sandecji może urosnąć do 8111 miejsc

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy Sącz: Stadion Sandecji może urosnąć do 8111 miejsc Budowa nowego obiektu pierwszoligowca trwa od jakiegoś czasu. Położono już podgrzewaną murawę, a to pozwoli Sandecji zagrać u siebie po prawie półrocznej przerwie. Jest też szansa na większy stadion pod warunkiem znalezienia dodatkowego finansowania.

Reklama

Wczoraj w Nowym Sączu zaprezentowano nowe wizualizacje obiektu, który jest już budowie. W chwili rozpoczęcia robót zakładano powstanie areny o pojemności 4 880 miejsc, na co miały się składać dwie trybuny wzdłuż boiska. Jednak od pewnego czasu mówiło się, że władze miasta rozważają budowę dwóch kolejnych trybun za bramkami, co sprawiłoby, że ostateczna pojemność obiektu zwiększyłaby się do 8 111.

Stadion Sandecji, Nowy Sącz© facebook.com/PrezydentLudomirHandzel

Jak zapowiadano, tak też zrobiono. Na nowo położonej podgrzewanej płycie boiska przy ul. Kilińskiego odbyła się w sobotę krótka uroczystość z udziałem przedstawicieli miasta, wykonawcy stadionu i prezesa PZPN - Cezarego Kuleszy. Zaprezentowano nową wizję ostatecznego wyglądu domu Sandecji z domkniętą czterema trybunami bryłą i oświetleniem znajdującym się w zadaszeniu.

Koszt powstania dwóch trybun i podgrzewanej murawy został wyceniony na 50,7 mln zł. Pewne jest, że budowa dwóch kolejnych trybun znacznie zwiększy koszt budowy. Nieoficjalnie mówi się, że może to być nawet 75 mln zł. Miasto nie określiło jeszcze na 100%, czy jest gotowe zaciągnąć kolejne zobowiązania. To pewnie wyjaśni się w ciągu najbliższych miesięcy.

Stadion Sandecji, Nowy Sącz© facebook.com/PrezydentLudomirHandzel

W grę wchodzi dozwolone prawem zwiększenie aneksem wynagrodzenia obecnego wykonawcy oraz rozpisanie przetargu na dodatkowe prace. Budowa finansowana jest w całości z kredytu zaciągniętego przez Miasto poprzez swoją spółkę Nowosądecka Infrastruktura Komunalna.

Prezes firmy Blackbird - Jan Kos (wykonawca stadionu) deklaruje, że ukończenie obiektu z domkniętą bryłą jest wykonalne do końca przyszłego roku. Wydaje się jednak, że jest to bardzo optymistyczny scenariusz.

Od poniedziałku rozpoczynają się prace związane z powstaniem nowej trybuny od strony Kamienicy (przeciwległej do aktualnie istniejącej konstrukcji). Sandecja będzie mogła grać na swoim stadionie w czasie trwania prac pod warunkiem, że nowa murawa przejdzie wszystkie odbiory techniczne. W optymistycznym wariancie byłoby to możliwe już 17 listopada (mecz ze Skrą). Co ciekawe, nowe boisko jest podniesione o 1,2 m w stosunku do starego.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama