Katar 2022: Kontenerowy stadion już gotowy

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Katar 2022: Kontenerowy stadion już gotowy Jeden z najbardziej innowacyjnych projektów stadionowych na świecie osiągnął linię mety. Jest to już siódma arena MŚ 2022, która została ukończona. Czekamy jeszcze na Lusail Stadium.

Reklama

Nowa nazwa stadionu

Wirtualna ceremonia otwarcia stadionu odbyła się 20 listopada. Podczas uroczystości ogłoszono, że obiekt został przemianowany z Ras Abu Aboud Stadium na Stadium 974. Nowa nazwa nawiązuje do liczby kontenerów transportowych, jakich użyto przy budowie areny. Jest to także numer kierunkowy do Kataru. Poprzednia nazwa stadionu pochodziła od określenia dzielnicy, w której obiekt budowano.

Otwarcie Stadium 974 nastąpi 30 listopada podczas meczu Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Syrii, który odbędzie się w ramach 2021 FIFA Arab Cup (Puchar Narodów Arabskich). Łącznie na stadionie zaplanowano sześć spotkań wspomnianej imprezy. Arab Cup należy traktować jako próbę generalną przed katarskim mundialem.

Stadium 974© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Arena wykonana według projektu Fenwick Iribarren Architects to konstrukcja modułowa, którą można porównać do gigantycznego zestawu klocków. Rozwiązanie tego rodzaju zapewnia niższe koszty powstania i tymczasowy charakter budowli.

Do wzniesienia obiektu zużyto zdecydowanie mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnego stadionu. Co więcej, kontenery znajdujące się na stadionie posłużyły do transportu materiałów na budowę areny.

Stadion zamieni się w park po mistrzostwach

Obiekt znajduje się w południowo-wschodniej części Dauhy, tuż nad brzegiem zatoki. Takie położenie zapewnia doskonałą wentylację dla wnętrza budynku. Katarczycy zapewniają, że stadion będzie zużywał także mniej wody w porównaniu z arenami piłkarskimi budowanymi w konwencjonalny sposób.

Stadium 974
© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Widownia o pojemności 40 000 miejsc została podzielona na dwa poziomy przedzielone pasem lóż. Z górnej kondygnacji trybun rozciąga się widok na dzielnicę West Bay i jej drapacze chmur.

Na Stadium 974 rozegranych będzie siedem meczów przyszłorocznego mundialu. Po zakończeniu mistrzostw, stadion zostanie rozebrany, a jego części składowe, takie jak dach czy siedziska, zostaną użyte w innych sportowych projektach budowlanych poza granicami Kataru.

Po demontażu, okolica zostanie uprzątnięta i zamieni się w tereny zielone. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, że arena mistrzostw świata została rozebrana, zaraz po zakończeniu imprezy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama