Portugalia: Osiemnaście lat od inauguracji Estádio da Luz

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Portugalia: Osiemnaście lat od inauguracji Estádio da Luz Estádio da Luz obchodzi dziś 18. rocznicę swego istnienia. Obiekt został otwarty 25 października 2003 roku meczem towarzyskim między Benfiką a urugwajskim klubem Nacional.

Reklama

18 lat temu miała miejsce inauguracja Estádio da Luz. Chociaż w swojej pierwotnej postaci stadion miał ogromną pojemność równą 120 000, to obecny obiekt uznawany jest za jeden z najbardziej unikalnych na starym kontynencie. Został wybrany najpiękniejszym stadionem Europy w internetowym plebiscycie L'Équipe w 2014 roku.

Dzięki swojej lokalizacji w Lizbonie i największej widowni spośród portugalskich obiektów, był areną Euro 2004, goszcząc pięć meczów, w tym wielki finał. Był również świadkiem licznych meczów reprezentacji Portugalii. W 2007 roku ogłoszono tutaj nową listę Siedmiu cudów świata, a UEFA wybrała “da Luz” jako lokalizację finału Ligi Mistrzów 2014 i fazy finałowej w 2020 roku (zmieniony format rozgrywek z powodu pandemii).

Estádio da Luz
© SL Benfica / Skyphoto

Stadion został zbudowany zgodnie z aktualnymi standardami, nawet tymi najbardziej surowymi związanymi z bezpieczeństwem, ustalonymi przez FIFA i UEFA. Budowa pochłonęła prawie 130 mln € i przebiegała według projektu znanej pracowni Populous (wtedy jeszcze HOK Sport).

Co ciekawe, Benfica należy do nielicznych klubów w Portugalii, które same sfinansowały budowę swojego stadionu. Obiekt oferuje ponad 7 tys. wygodnych miejsc VIP, 156 luksusowych lóż biznesowych, 2 gigantyczne ekrany oraz 3 podziemne poziomy.

Estádio da Luz© Instagram: @flymydr8ne / flymydrone.pt

Innowacyjny i zaawansowany technologicznie

SL Benfica jest pierwszym portugalskim klubem piłkarskim, który oferuje łączność 5G na swojej arenie. Głównym celem jest radykalna zmiana oferowanych doświadczeń w związku z oglądaniem futbolu na żywo.

Podczas meczu fani mogą skorzystać z zaawansowanych statystyk, w tym pogłębionych danych na temat występów zawodników. Ponadto mogą wybrać kamerę dostosowując jej pozycję. Wszystko po to, aby w dogodny sposób śledzić rywalizację na boisku oraz podczas transmisji TV. Szerzej o przykładach wykorzystania technologii 5G na stadionach pisaliśmy pod poniższym linkiem:

Technologia: Stadiony coraz bardziej zainteresowane 5G

Estádio da Luz© ea.com

Autentycznie odwzorowane Estádio da Luz cieszy oko graczy w nowej grze FIFA 22. Stadion z Portugalii jest jednym z czterech nowych licencjonowanych obiektów zawartych w grze spod marki EA Sports. Arena słynie z niezwykłej maskotki Benfiki, orła, który krąży nad boiskiem przed każdym spotkaniem.

Autor: Karol Tatar

Reklama