Technologia: Stadiony coraz bardziej zainteresowane 5G

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Technologia: Stadiony coraz bardziej zainteresowane 5G Pojawianie się 5G na stadionach wydaje się korzystne dla wszystkich, którzy zajmują się ich komercjalizacją oraz budową zaangażowania fanów. Przedstawione przykłady wykorzystania tej technologii wyglądają imponująco, a nowych pomysłów przybywa z dnia na dzień.

Reklama

Rozwiązanie zmieniające życie społeczne

Zanim wyjaśnimy na czym polega wyścig w instalowaniu 5G na stadionach, powinniśmy zrozumieć samą technologię i jej znaczenie dla społeczeństwa. Nową sieć najprościej scharakteryzować tym, że będzie od około 10 do 20 razy szybsza niż poprzednia, tzw. 4G. Za jej pośrednictwem będzie można znacznie sprawniej przetwarzać duże ilości danych, umożliwiając transmisję wideo w dużo lepszej niż obecnie rozdzielczości. Zwiększoną prędkość uzyskuje się częściowo dzięki wykorzystaniu fal radiowych o wyższej częstotliwości niż w poprzednich sieciach komórkowych.

Nowe możliwości komunikacyjne generują potencjał dla różnych branż i gałęzi gospodarki. Następna generacja mobilnego połączenia internetowego będzie miała kluczowe znaczenie na przykład dla wdrożenia i funkcjonowania pojazdów autonomicznych. W znaczący sposób ułatwi komunikację pojazdów ze sobą oraz wpłynie na pobieranie danych z map i analizę w czasie rzeczywistym sytuacji drogowych. 

Branża gier wideo będzie również beneficjentem nowych rozwiązań - gracze powinni zauważyć mniejsze opóźnienia (lub ich całkowity brak) w momencie grania, co szczególnie istotne podczas rywalizacji online. Efekty na ekranie będą widoczne w superszybkiej jakości. A co ze stadionami? Czy nowe technologie wpłyną na ich funkcjonowanie? Oczywiście, i to w sposób, którego nigdy się nie spodziewaliśmy.

5G jako przełom w biznesie sportowym i stadionowym

Wdrożenie i wykorzystanie 5G będzie miało znaczenie również dla biznesu sportowego i zarządzania stadionami. Identyfikuje się wiele obszarów, w których nowa technologia znajdzie zastosowanie. W odniesieniu do sportu i stadionów będą to m.in. transmisje telewizyjne, łączność stadionowa, budowanie zaangażowania fanów, organizacja zdalnych szkoleń, statystyki, analiza stanu zdrowia sportowców oraz zarządzanie wydarzeniami.

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez dostępu do Internetu. Zwłaszcza w zatłoczonym środowisku, takim jak impreza masowa, kiedy sieć używana jest przez tysiące osób. Trudno zanegować prognozy, że technologia 5G będzie kluczem do sukcesu dla organizatorów oraz zarządzających stadionami. Wydaje się, że jest to przełomowy krok w budowaniu doświadczenia kibiców oglądających sport zarówno na stadionie, jak i w domu.

SoFi Stadium, Inglewood© FabriTec Structures LLC

Nowa technologia implikuje również nowe możliwości biznesowe, w tym zwiększanie przychodów z tytułu działań komercyjnych oraz tworzenia nowych doświadczeń dla fanów. Organizacje sportowe mogą generować więcej pieniędzy korzystając z nowych technologii, takich jak 5G. To logiczne, że kibice, którzy doświadczają lepszego show, które opakowane jest nowymi i interesującymi funkcjami i dodatkami, chętniej wydadzą dodatkowe dodatkowe pieniądze na produkty i usługi towarzyszące, w tym również te serwowane na miejscu.

- Posiadanie tej najnowocześniejszej technologii na naszych stadionach znacznie poprawia wrażenia z gry i przyniesie wiele korzyści naszym kibicom - powiedział w swoim oświadczeniu komisarz NFL Roger Goodell. Przykładowo, SoFi Stadium oferuje szybkość transmisji danych, która jest lepsza niż usługi w 99% gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych.

Kenneth L. Shropshire, uznany profesor z Uniwersytet Stanu Arizona, bardzo klarownie tłumaczy nowe podejście do konsumpcji sportu. Wierzy, że 5G umożliwi rozwój zjawiska, które nazywa fanami „trzech ekranów”. - Masz grę, tablicę wyników i wszystko, co masz w telefonie, wszystko jednocześnie - komentuje. Fani nadal uwielbiają jednocześnie przebywać w wirtualnym świecie, korzystać z mediów społecznościowych i udostępniać treści w czasie rzeczywistym.

FC Barcelona wraz z firmą Telefonica rozpoczęły jakiś czas temu realizację wymagającego projektu transmisji 360º. Wykorzystując zestaw VR (wirtualnej rzeczywistości) będzie można oglądać grę z różnych miejsc na Camp Nou. Od ławki rezerwowych, przez loże biznesowe, miejsca za bramką, po przeżywanie wrażeń zawodników w szatni, a wszystko to dzięki zastosowaniu mikro-kamer, bez potrzeby używania jakiegokolwiek systemu okablowania.

Tottenham Hotspur posunął się jeszcze dalej, tworząc swój nowy obiekt, będący wysoko zaawansowanym technicznie budynkiem. Platforma do zarządzania jest zintegrowana z architekturą obiektu po to, aby zapewnić jej monitorowanie w czasie rzeczywistym. Wszystko to w celu optymalizacji zużycia zasobów (temperatura, zużycie wody, oświetlenie), poprawy bezpieczeństwa oraz personalizacji wrażeń odwiedzających.

Rozwiązanie dla zarządzania stadionem

5G może znacząco przyczynić się do optymalizacji działań związanych z organizacją wydarzeń. Ma potencjał, aby uczynić operacje stadionowe bardziej wydajnymi oraz decydować o minimalizowaniu ryzyk. Dzięki takiej technologii komunikacja między organizatorami, wolontariuszami i zespołami operacyjnymi może być bardziej efektywna. Jej wdrożenie będzie kamieniem milowym w organizacji dużych wydarzeń sportowych.

Podkreślając znaczenie wykorzystania technologii, personel operacyjny przygotowujący XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie (Tokio, 2021) został przeszkolony przy użyciu wirtualnych aren i cyfrowych wersji fizycznych przestrzeni. Te wirtualne obiekty tworzą środowisko szkoleniowe dla wszystkich interesariuszy wydarzenia, poprawiając efektywność współpracy, obniżając tym samym koszty.

W praktyce chodzi o symulowanie różnych scenariuszy przez pracowników. Wykorzystanie infrastruktury 5G w różnych aplikacjach sprawi, że ​​procedury ewakuacji czy sposób zapełniania parkingów będą lepiej zaplanowane, a w czasie eventu kontrolowane w czasie rzeczywistym. Podobne rozwiązanie stosowane podczas przygotowań do wydarzeń UEFA, dzięki opisanemu niedawno oprogramowaniu VISTA.

Bundesliga jako wiodący przykład

Niemiecka Bundesliga jest zdecydowanie uznawana za jedną z najbardziej zorientowanych na nową technologię lig piłkarskich na świecie. Innowacja to drugie imię Bundesligi, a jej perspektywiczne podejście do budowania zaangażowania fanów oznacza, że jako ​​organizator zawsze szuka nowych metod współpracy z różnymi interesariuszami.

Allianz Arena, obiekt Bayernu Monachium i stadion goszczący turniej UEFA EURO 2020, dzięki współpracy z Deutsche Telekom został wyposażony w technologię 5G. Modernizacja zostało wdrożona, aby poprawić wrażenia fanów na 75-tysięcznym stadionie. Technicznie chodziło o umieszczenie jedenastu anten (o częstotliwości 3,6 GHz). Całość wykonano, aby zapewnić najlepszą jakość usług i umożliwić fanom między innymi bezproblemowe przesyłanie wielu zdjęć lub filmów w dni meczowe.

Allianz Arena, Munich© FC Bayern

- Allianz Arena zawsze oznacza jakość, postęp i innowacje, dlatego cieszymy się, że możemy zaoferować naszym fanom tę wyjątkową technologię. Tym bardziej, że odbywa się to tak wcześnie i z pomocą naszych wieloletnich partnerów takich jak Deutsche Telekom - powiedział Karl-Heinz Rummenigge, dyrektor generalny Bayernu Monachium FC. - Po kompleksowym rozszerzeniu sieci W-LAN w 2015 r. technologia 5G jest kolejnym logicznym krokiem, aby uczynić wrażenia na stadionie jeszcze bardziej atrakcyjnymi podczas gry.

Kolejny świetny przykład pochodzi z Wolfsburga, gdzie technologia łączności mobilnej 5G została po raz pierwszy dostarczona podczas meczu. Volkswagen Arena była pierwszym stadionem, który wypróbował to rozwiązanie. Wybrani fani mogli przetestować prototyp nowej aplikacji działającej w czasie rzeczywistym. Vodafone i DFL (Niemiecka Liga Piłkarska) stworzyły to rozwiązanie we współpracy z immersive.io, francuską firmą specjalizującą się w podnoszeniu poziomu doświadczeń kibiców za pomocą rozszerzonej rzeczywistości (AR). 

Volkswagen Arena, Wolfsburg© German Football League (DFL)

Oprogramowanie umożliwia kibicom śledzenie statystyk meczowych i indywidualnych osiągnięć graczy bezpośrednio na ich smartfonach. Aplikacja ostatecznie pozwoli fanom zobaczyć jak szybko zawodnik biegnie, jak udane były jego poprzednie strzały na bramkę lub jaka jest średnia pozycja drużyny na boisku.

Unowocześnianie stadionów dzięki pandemii

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 wpłynęły znacząco na frekwencję stadionową. W sezonie 2019/20 (2020) mecze we wszystkich najwyższych europejskich ligach obejrzało prawie 74 miliony widzów, w porównaniu do 105 milionów w poprzednim sezonie. Chociaż większość stadionów została dotknięta pandemią, ich operatorom udało się wykorzystać ten czas na unowocześnienie swoich obiektów. Coraz więcej menedżerów aren sportowych dostrzega istotę wdrażania nowoczesnych rozwiązań takich jak 5G. Nowych przykładów przybywa z każdym dniem. 

SL Benfica jest pierwszym portugalskim klubem piłkarskim, który oferuje łączność 5G na swoim Estádio da Luz. Głównym celem jest radykalna zmiana oferowanych doświadczeń z tytułu oglądania gry na żywo. Podczas meczu fani będą mogli skorzystać z zaawansowanych statystyk, w tym pogłębionych danych na temat występów zawodników oraz wybrać kamerę dostosowując jej pozycję. Wszystko po to, by w dogodny dla siebie sposób śledzić rywalizację na boisku oraz podczas transmisji, oferowanej w jakości HD.

Estadio da Luz, Lisbon© Instagram: @flymydr8ne / flymydrone.pt

Przyszłe innowacje w sporcie są raczej trudne do przewidzenia, ale możemy być pewni, że 5G odegra w wielu dyscyplinach wielką rolę. Według badań przeprowadzonych przez Vodafone, 76 procent decydentów z branży sportowej planuje wykorzystać 5G. Ten sam odsetek wskazuje, że 5G pozwoli im zwiększyć zaangażowanie fanów. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym pozwala na nowo odkryć i wykreować doświadczenia fanów - zarówno tych, którzy są na imprezie, jak i oglądającej ją gdzie indziej.

Autor: Karol Tatar

Reklama