Gelsenkirchen: 20 lat od inauguracji Veltins Areny!

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Gelsenkirchen: 20 lat od inauguracji Veltins Areny! Dziś przypada specjalna rocznica dla jednego z najbardziej wyjątkowych stadionów w Niemczech. Veltins Arena, znana również jako Arena auf Schalke, świętuje 20 lat od oficjalnej inauguracji, goszcząc 626 wydarzeń oraz ponad 32 miliony odwiedzających.

Reklama

Przy hucznej uroczystości na oczach 60 tysięcy entuzjastycznych fanów na trybunach, Veltins Arena została otwarta 13 sierpnia 2001 roku. Zakończenie prac na budowie zostało osiągnięte po około 33 miesiącach prac, a całkowity koszt wyniósł 191 mln € (wówczas 721,9 mln zł). Aby móc oddać do użytku obiekt, Schalke 04 musiało zaciągnąć znaczną pożyczkę w 1998 roku, ta została ostatecznie spłacona po 18 latach, w 2019 roku.

Na podstawie informacji przekazanych przez niemiecki klub, do tej pory na stadionie FC Schalke 04 odbyło się łącznie 626 wydarzeń całostadionowych (z 32 270 319 uczestnikami), w tym mecze piłki nożnej, koncerty i wiele innych. Nawet dziś, 20 lat po otwarciu, obiekt nadal wyznacza standardy na arenie międzynarodowej i spełnia najwyższe wymagania.

Veltins Arena, Gelsenkirchen© Walter Koch (cc: by-sa)

Wielofunkcyjny jak żaden inny

W 2004 roku stadion z Gelsenkirchen był świadkiem zwycięstwa FC Porto nad AS Monaco w finale Ligi Mistrzów UEFA. Podczas finałów Mistrzostw Świata FIFA 2006 rozegrano tu cztery mecze grupowe i jeden ćwierćfinał. Codzienne użytkowanie zapewnia Schalke 04, które zazwyczaj “sprzedaje” cały obiekt, obecnie grając w 2. Bundeslidze.

Veltins Arena, Gelsenkirchen© Karol Tatar

Wielofunkcyjna arena z rozsuwanym dachem i wysuwanym boiskiem gościła również ważne międzynarodowe wydarzenia i imprezy rozrywkowe. Stadion służył jako jeden z obiektów mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2010 roku, gościł wyścigi żużlowe, koncerty międzynarodowych gwiazd (U2, Coldplay, Ed Sheeran, AC / DC, Rammstein, Metallica) oraz gale bokserskie. Pod koniec każdego roku odbywają się tu również popularne zawody biathlonowe. Obiekt można łatwo przeformatować i dostosować do prawie każdego rodzaju wydarzenia, zaledwie w ciągu kilku godzin.

Niemcy, jako trzykrotni mistrzowie Europy, zorganizują kolejny turniej, tym razem w 2024 roku. Dziewięć z dziesięciu obiektów wybranych do organizacji meczów podczas kolejnego EURO to areny używane podczas finałów mistrzostw świata z 2006 roku. Stawkę uzupełnia Merkur Spiel-Arena w Dusseldorfie. Z pojemnością prawie 50 tysięcy miejsc Veltins Arena będzie jednym z miast-gospodarzy EURO 2024.

Veltins Arena, Gelsenkirchen© hnns_schtt

Wypasiony technologicznie od samego początku

Uważany za jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie, obiekt ten jest wyposażony w rozsuwany dach nad boiskiem, dzięki czemu jest mniej zależny od pogody. Zestaw ogromnych telebimów, w formie “kostki” (przez lata największych w Europie), wysuwane boisko trawiaste, ruchome trybuny, a także najnowsza technologia sceniczna i nagłośnieniowa podczas imprez to tylko niektóre z technicznych atrakcji, które sprawiają, że nadal jest to nowoczesny budynek.

To, co może zainteresować fanów piłki nożnej i smakoszy piwa, to sposób podawania tego “złotego trunku”. Piwo, doskonale schłodzone, dostarczane jest na miejsce nie w skrzynkach czy beczkach, ale przez specjalną rurę, długą na prawie 5 kilometrów. Ten unikalny w Europie rurociąg piwny został specjalnie zaplanowany dla VELTINS Arena. Zaopatruje wszystkie strefy gastronomiczne, w tym kioski i strefy biznesowe.

Autor: Karol Tatar

Reklama