Gelsenkirchen: Veltins Arena spłacona

źródło: własne [MK]; autor: michał

Gelsenkirchen: Veltins Arena spłacona Jeszcze nie jest pełnoletnia, ale słynna „Arena auf Schalke” już ma się czym pochwalić. Stadion właśnie został w pełni spłacony, a jego dach otrzymał zupełnie nowe poszycie.

Reklama

13 sierpnia Veltins Arena będzie obchodzić swoje 18. urodziny. Jednak by stadion powstał, kredyt został zaciągnięty jeszcze w 1998 roku, ponad 20 lat temu. Dziś to już wspomnienie, ponieważ 1 lipca Schalke 04 wpłaciło ostatnią ratę kredytu, jaki uzyskano przed laty.

Wówczas kwota 123 mln € (przy całkowitej cenie stadionu na poziomie 191 mln €) była gigantycznym zobowiązaniem, a Schalke stało się pierwszym dużym klubem w Niemczech, który podjął się budowy zupełnie nowej, prywatnej areny.

Veltins Arena© hnns_schtt

Choć wizualnie podobny do dawnych pneumatycznych stadionów z USA, obiekt w Gelsenkirchen był na wskroś nowoczesny – jako dopiero drugi na świecie zaoferował i rozsuwany dach nad boiskiem, i boisko wyjeżdżające poza nieckę trybun. Dzięki temu stał się wyjątkowo uniwersalny i mógł z powodzeniem gościć zawody w wielu dyscyplinach, wliczając hokej czy biathlon.

Jednak również dziś stadion jest bardzo nowoczesny dzięki szeregowi inwestycji, jakie klub podejmował przez lata. Pojemność podniesiono w toku życia stadionu z 60 204 do 62 271 miejsc (poprzez dodatkowe rzędy i rekonfigurację strefy VIP). Do dziś stadion został odwiedzony aż 31 milionów razy (na podstawie danych Schalke o dystrybucji biletów).

Od 2016 ma nowe telebimy i bezprzewodową łączność z Internetem. W 2017 całkowicie wymieniono nagłośnienie, rok temu pojawił się zupełnie nowy system sztucznego oświetlenia (w technologii LED), a przed sezonem 2019/20 Veltins Arena przeszła kompletną wymianę membrany dachowej.

Reklama