Chorzów: Polski Ład pomoże zbudować stadion Ruchu?

źródło: własne [MK]

Chorzów: Polski Ład pomoże zbudować stadion Ruchu? Miasto Chorzów idzie na całość: wniosło o dofinansowanie w wysokości ponad 195 mln zł do budowy stadionu piłkarskiego. Podobnie wcześniej wnioskowano o pomoc z tarczy antykryzysowej i nic to nie dało.

Reklama

Portal miasta Chorzowa poinformował, jakie trzy wnioski (odgórny limit dla każdej gminy) złożył Chorzów w ramach Programu Inwestycji Strategicznych tzw. „Polskiego Ładu”. Wnioskiem dużym (jedynym dozwolonym bez limitu kwotowego) jest budowa nowego stadionu przy ulicy Cichej 6.

Stadion Miejski dla Ruchu Chorzów© GMT

Na ten cel miasto chce pozyskać w sumie 195 682 953 zł, co stanowi 90% kwoty koniecznej do realizacji inwestycji (ponad 217 mln zł). Większego – procentowo – dofinansowania nie można już otrzymać.

Z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie dostali

To już drugie w tym roku podejście Chorzowa do dofinansowania na budowę wyczekiwanego od lat stadionu piłkarskiego. Na początku 2021 miasto złożyło wniosek o kwotę ok. 100 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Jak wiele innych wpływających z miast rządzonych przez opozycję, tamten wniosek przepadł. Nie musiało jednak wcale chodzić o polityczne względy, ponieważ RFIL zdecydowanie nie był projektem dla dużych stadionów. Małe obiekty przy szkołach i przeznaczone do sportu amatorskiego miały znacznie większe szanse.

Stadion Miejski dla Ruchu Chorzów© GMT

I tu jest potencjalna szansa nowego wniosku: Polski Ład nie wyklucza dużych obiektów sportowych. Co więcej, obiekty sportowe (zbiorczo, amatorskie i profesjonalne) mają drugi najwyższy priorytet w programie. Dlatego można liczyć na to, że w ramach Programu Inwestycji Strategicznych doczekamy się realizacji dużych inwestycji sportowych.

Pozostają wątpliwości o polityczne kryteria przyznawania dofinansowań, ponieważ Polskiemu Ładowi brakuje jak dotąd przejrzystej procedury oceny. W przypadku RFIL również tak było i okazało się, że – statystycznie – gminy sprzyjające partii rządzącej zdecydowanie częściej mogły liczyć na wsparcie. Chorzowa w tej grupie nie ma.

Autor: Michał Karaś

Stadion Miejski dla Ruchu Chorzów© GMT

Reklama