Chile: Dwa lata do Igrzysk Panamerykańskich, jak idzie?

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Chile: Dwa lata do Igrzysk Panamerykańskich, jak idzie? Przygotowania do imprezy idą zgodnie z planem. Najważniejsze obiekty są już w budowie, a pozostałe przechodzą modernizację. Z postępów zadowolone są władze Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC).

Reklama

XIX Igrzyska Panamerykańskie odbędą się od 20 października do 5 listopada 2023 roku w Santiago. Chile po raz pierwszy ugości prawie 7 tys. sportowców z 41 krajów w 38 dyscyplinach (33 olimpijskich). Główną areną imprezy będzie Estadio Nacional de Chile.

Rząd chilijski na przygotowania zamierza wydać 507 mln $ (1,98 mld zł), z czego 154 mln $ (600 mln zł) na inwestycje w Parku Sportowym wokół stadionu narodowego. Powstanie 10 obiektów przeznaczonych do wyczynowego uprawiania sportu, które posłużą do przeprowadzenia zawodów podczas Santiago 2023.

Estadio Nacional de Chile, Santiago© Ministerio de Obras Públicas Chile

Miesiąc temu organizatorzy przedstawili harmonogram otwierania najważniejszych aren. Wśród nich należy wspomnieć o Centrum Szkoleniowo-Zawodowym hokeja na trawie za 9,1 mln $ (35,4 mln zł), które zostanie ukończone pod koniec roku oraz o Centrum Szkoleniowo-Zawodowym Sportów Kontaktowych za 16 mln $ (62,4 mln zł) o terminie oddania, przewidywanym na ostatni kwartał 2022. Obiekt ten ma pomieścić 1600 widzów.

W podobnym czasie dojdzie do inauguracji Centrum Szkoleń i Zawodów Paraolimpijskich (12,7 mln $, 49,5 mln zł). Ponadto podano do publicznej wiadomości, że gotowe są już projekty i koncepcje architektoniczne dla tenisa, sportów wodnych i lekkoatletyki o łącznej wartości 46,2 mln $ (180,1 mln zł).

Podmiot odpowiedzialny za prace nad infrastrukturą sportową dla Santiago 2023 potwierdził, że w opracowaniu są także plany modernizacji istniejących obiektów. W najbliższych miesiącach ruszy budowa wioski olimpijskiej, która będzie zlokalizowana w Bicentennial Park City w gminie Cerrillos.

Na terenie Parku Sportowego o powierzchni 64 hektarów zaplanowano ścieżki rowerowe, tory do biegania oraz przestrzenie do ćwiczeń. Wszystko to ma być dostępne dla mieszkańców po zakończeniu igrzysk.

Autor: Tomasz Sobura

Estadio Nacional de Chile, Santiago© Ministerio de Obras Públicas Chile

Estadio Nacional de Chile, Santiago© Ministerio de Obras Públicas Chile

Estadio Nacional de Chile, Santiago© Ministerio de Obras Públicas ChileReklama