Anglia: Madejski znika z nazwy stadionu w Reading

źródło: własne [MK]; autor: michał

Anglia: Madejski znika z nazwy stadionu w Reading Po raz pierwszy w swojej historii stadion Reading FC straci najbardziej polski akcent wśród brytyjskich aren. Przez kolejnych 10 lat obiekt będzie nosił nazwę komercyjną Select Car Leasing Stadium.

Reklama

Spekulacje na ten temat krążyły już od tygodnia, kiedy jeden z kibiców przypadkiem zrobił zdjęcie z trwającej w tajemnicy wymiany krzesełek na wschodniej trybunie. Zamiast Madejski Stadium na zdjęciu widać było pierwsze litery „SE…”. A ponieważ Select Car Leasing to firma będąca czołowym sponsorem Reading FC, błyskawicznie rozpoczęły się spekulacje, że to właśnie ta marka będzie nowym sponsorem również dla stadionu.

Madejski Stadium© John Fielding (cc: by)

Dziś klub i sponsor potwierdzili, że dokładnie tak będzie. Po raz pierwszy od inauguracji w 1998 roku stadion zyska nazwę sponsorowaną na sezon 2021/22 i będzie to właśnie Select Car Leasing Stadium. Choć wartość umowy nie została ujawniona, to jej długość pozwoli kibicom przyzwyczaić się do zmiany – nowa nazwa ma obowiązywać przez 10 lat.

Choć w świadomości wielu fanów pewnie wciąż będzie to „Mad Stad”, a sama nazwa jest dość długa, to zmiana została – jak dotąd – przyjęta z entuzjazmem. Kluczowym argumentem za jej wprowadzeniem jest fakt, że Select Car Leasing to lokalna marka, stworzona przez fanów Reading FC.

Madejski Stadium© Crystian Cruz (cc: by-nd)

To zaczęło się jako mrzonka. Kiedy James i ja zakładaliśmy w pokoiku mieszkania firmę, śledziliśmy też awans „The Royals” do Premier League i żartowaliśmy, że pewnego dnia marka Select Car Leasing będzie połączona z biało-niebieskimi barwami. Dziś ten sen się spełnił. Jesteśmy podekscytowani relacją z Reading Football Club i osobiście ogromnie się cieszymy, że możemy dać coś klubowi, któremu kibicujemy od wielu lat – powiedział współzałożyciel firmy Mark Tongue.

Nazwa Select Car Leasing już widnieje na wschodniej trybunie, jednak sama trybuna też zmieni nazwę. Ponieważ w oficjalnym nazewnictwie stadionu nie ma już miejsca dla sir Johna Madejskiego, właśnie jego imieniem nazwana została wschodnia trybuna.

Madejski to dla klubu postać wyjątkowa, jego wieloletni prezes. Uratował Reading przed upadkiem i w dużej mierze sfinansował nowy stadion, stąd jego szczególne miejsce w sercach kibiców. Polskie nazwisko zawdzięcza z kolei swojemu ojczymowi, polskiemu lotnikowi z czasów II wojny światowej, Zygmuntowi Madejskiemu.

Autor: MK

Madejski Stadium© Forces77 (CC0)

Reklama