Nowy projekt: Gigant z Senegalu już przekroczył półmetek

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Gigant z Senegalu już przekroczył półmetek Bez większego rozgłosu w zachodniej Afryce powstaje naprawdę imponujący obiekt. Za pięć lat przyjmie sportowców z całego świata podczas młodzieżowej olimpiady.

Reklama

Koniec robót w 2022 roku

Budowa stadionu o pojemności 50 000 miejsc rozpoczęła się od ceremonii wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 20 lutego 2020 roku. Harmonogram zakładał oddanie obiektu do użytku po 17 miesiącach.

Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała znaczne opóźnienia, a nowy termin zakończenia inwestycji został przesunięty na koniec 2022 roku. Stopień realizacji stadionu w dniu 11 czerwca wynosił 55%. Informacja ta została podana przez inwestora, spółkę Sogip, która zarządza infrastrukturą publiczną w Senegalu.

Stade Olympique de Diamniadio, Stade du Senegal© SOGIP

Koszt budowy w chwili ogłoszenia prac wynosił 155 mld XOF (1,03 mld zł). Miesiąc przed wspomnianą wyżej ceremonią przedstawiciele rządu senegalskiego podpisali w Londynie umowę z bankiem Standard Chartered, który udzielił kredytu na budowę. Koniec końców, to jednak senegalscy podatnicy będą musieli spłacać to zobowiązanie.

Stade Olympique de Diamniadio został zaprojektowany przez turecką pracownię Tabanlıoğlu Architects. Generalnym wykonawcą są także Turcy z Summa Construction Company, którzy są znani z realizowania kilku dużych budów w Afryce. 

Stade Olympique de Diamniadio, Stade du Senegal© SOGIP

Co wiemy o nowym stadionie?

Budowa odbywa się w Diamniadio, znajdującym się na południowy-wschód od Dakaru. Jest to nowo powstałe „miasto przyszłości”, zlokalizowane około 30 km od stolicy kraju. Stadion ma być główną areną Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2026.

Arena powstaje na planie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Budynek będzie dobrze wentylowany dzięki przewiewnej fasadzie, składającej się z metalowych paneli. Nocą będzie można je podświetlić. Widownia została podzielona na dwa poziomy. Przewidziano 50 lóż VIP o łącznej pojemności 1500 osób, 1664 miejsca dla prasy i 40 bramek wejściowych dla kibiców.

Stade Olympique de Diamniadio, Stade du Senegal© SOGIP

Stade Olympique de Diamniadio będzie częścią kompleksu sportowego, w którym znajdzie się także mini-stadion lekkoatletyczny z trybuną na 2000 miejsc i boiska treningowe. Powierzchnia stadionu wyniesie 88 tys. m2, jego wysokość maksymalnie 40 metrów, a wymiary boiska 105 x 68 m.

W projekcie przewidziano 3250 miejsc parkingowych, oczyszczalnię ścieków, generatory zasilania awaryjnego i elektrownię słoneczną. Wokół obiektu powstaną tereny zielone, które będą zajmować około 10 tys. m2.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama