Włochy: Tymczasowy stadion Bolonii ma sponsora

źródło: własne [MK]; autor: michał

Włochy: Tymczasowy stadion Bolonii ma sponsora Budowa nowego stadionu dla Bologna FC ma się rozpocząć najpóźniej za kilka miesięcy, ale już dziś wiadomo, jak będzie się nazywał: FICO Arena. Po jego powstaniu będzie można ruszać z przebudową historycznego Stadio Dall’Ara.

Reklama

Jak zdradził CEO firmy FICO Stefano Cigarini, jego spółka podpisała już porozumienie w sprawie nowego stadionu dla Bologna FC, który będzie nosił nazwę FICO Arena. Mowa o stadionie tymczasowym, który powstanie na terenach przylegających do kompleksu komercyjnego FICO Eataly World.

Na mocy porozumienia obiekt wart ok. 15-16 mln € (dziś 67-72 mln zł, choć są też wyższe szacunki) powstanie na skraju kompleksu, od strony północnej strony. Po złożeniu podpisów będzie można przystąpić do realizacji, czego Cigarini spodziewa się w okolicach późnego lata.

Stadio Renato Dall'Ara, Bologna

Memorandum już jest, teraz czas na ostateczny tekst porozumienia i podpisy, co powinno nastąpić wkrótce. Prace potrwają od 6 do 9 miesięcy – szacuje Cigarini w rozmowie z „La Gazzetta dello Sport”. Dzięki temu Bologna będzie mogła wprowadzić się już przed sezonem 2022/23.

Jak zaznaczył podczas wywiadu, jego spółka nie bierze udziału finansowego w projekcie – całość ma być finansowana z budżetu klubowego i/lub Credito Sportivo. FICO zapewnia całą logistykę, w tym teren, 3400 miejsc parkingowych oraz funkcje towarzyszące. Dzięki budowie stadionu skorzystać ma samo centrum handlowe, które już dziś jest odpowiedzialne za nawet 11% wszystkich odwiedzających Bolonię.

Nowy stadion ma pomieścić ok. 16 000 widzów i powstanie na konstrukcji modułowej. W tym sensie powinien być podobny do tymczasowego obiektu Cagliari Calcio na Sardynii, który ma niemal identyczną pojemność.

W zamyśle inwestorów obiekt piłkarski ma służyć klubowi przede wszystkim w trakcie kompletnej przebudowy Stadio Renato Dall’Ara. Posiadanie takiego obiektu – podobnie jak we wspomnianym już Cagliari – daje spokój nawet w przypadku opóźnień w budowie głównego stadionu. Ten proces ma się zacząć wiosną lub latem 2022.

Co ciekawe, po powrocie Bologna FC na przebudowany Renato Dall’Ara, FICO Arena nie zniknie z krajobrazu miasta. Obiekt ma zostać pomniejszony do ok. 3000 miejsc i służyć młodzieży, kobiecej drużynie, a także podczas wydarzeń organizowanych przez FICO.

Rolę głównego stadionu zachowa oczywiście Renato Dall’Ara, który zachowa historyczne mury, ale zyska całkowicie nowe trybuny z zadaszeniem i zapleczem. Pojemność docelowa przekroczy nieznacznie 30 000 miejsc, a cena inwestycji ma oscylować w okolicach 100 mln € (ok. 450 mln zł).

Autor: MK

Stadio Renato Dall'Ara, Bologna© Bologna FC, GAU Arena

Reklama