Rzeszów: Koniec koncertów na stadionie Stali

źródło: własne [MK]; autor: michał

Rzeszów: Koniec koncertów na stadionie Stali Choć władze Rzeszowa obiecywały Unii Europejskiej gościć tutaj również imprezy kulturalne, to od 2021 roku na stadionie przy Hetmańskiej nie będzie już koncertów. Europejski Stadion Kultury odbędzie się, ale nie na stadionie.

Reklama

Na stadionie Stali Rzeszów są już nowe jupitery oraz podgrzewana murawa. Właśnie ta inwestycja – kończona zresztą w wielkich bólach – stała się powodem, dla którego urząd miasta zdecydował zerwać z tradycją organizacji imprez kulturalnych na stadionie.

Ponieważ na nowe boisko i renowację toru żużlowego poszło aż 11 mln zł, samorząd chce jak najdłużej utrzymać obiekt w optymalnym stanie. To oznacza zakaz wjazdu dla ciężkiego sprzętu technicznego czy zakaz budowania sceny koncertowej.

Decyzja z jednej strony może wydawać się uzasadniona, z drugiej jednak – jest cała masa stadionów z podgrzewanymi murawami, na których koncerty organizowane jednak są. O co więc chodzi? To w dużej mierze kwestia rachunku ekonomicznego. Duże koncerty faktycznie wiążą się z koniecznością częstszych i kosztowniejszych zabiegów, z wymianą nawierzchni włącznie.

Stadion Stali Rzeszów, Hetmańska 69©  Bogdan Szczupaj, StadionMiejski.eRzeszow.pl

Na takie kroki można sobie pozwolić w przypadku wielkiego koncertu z biletami kosztującymi setki złotych, gdzie przychody są odpowiednio duże i rekompensują koszty. Jednak w Rzeszowie najważniejsza impreza – Europejski Stadion Kultury – zakłada bezpłatny wstęp dla widzów. W połączeniu z naprawami i ryzykiem utraty gwarancji u wykonawcy byłyby to zbyt wysokie koszty.

Dlatego tegoroczny koncert główny Europejskiego Stadionu Kultury (ESK) ma się odbyć w Parku Sybiraków. Lokalizacja kolejnych nie jest jeszcze znana, ale na pewno nie będzie nią Hetmańska 69.

Sytuacja w Rzeszowie stała się nieco ironiczna, ponieważ to jedno z kilku polskich miast, które na budowę stadionu otrzymały pokaźne unijne dofinansowania. Jednym z podstawowych warunków było zapewnienie różnorodnych imprez oraz odpowiedniej liczby widzów. Właśnie dzięki koncertom ESK udało się spełnić unijne wymogi dotyczące rocznej liczby odwiedzających i nie było konieczności zwrotu dotacji. Mimo to teraz impreza – choć ze stadionem w nazwie – musi zmienić lokalizację.

Autor: MK

Reklama