Egipt: Symboliczny start wielkiego Al Ahly

źródło: własne [MK]; autor: michał

Egipt: Symboliczny start wielkiego Al Ahly Rzadko zdarza się tak, że na rozpoczęcie prywatnej budowy przyjeżdżają nawet ministrowie, a wsparcie finansowe zapewnia prezydent. Z takim wsparciem i nowym obiektem Al Ahly ma stać się największym klubem Afryki.

Reklama

Dziś na zachodnich przedmieściach Egiptu, w nowoczesnej dzielnicy Sheikh Zayed City, doszło do symbolicznego momentu. Klub Al Ahly, obecny i rekordowy zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów, zaprosił śmietankę władz na ceremonię wmurowania kamienia węgielnego. Były reprezentacje ministerstw, był i przedstawiciel prezydenta. Ten ostatni wprost zapowiedział wsparcie dla budowy stadionu.

Al Ahly Stadium foundation stone mounting ceremony© Al Ahly

Można powiedzieć, że dzisiejsza ceremonia to formalne rozpoczęcie budowy, jednak byłoby w tym niewiele prawdy. Po pierwsze, prace ziemne rozpoczęły się już w 2018 roku, a tempa nabrały w minionym roku. To jeszcze nie fundamenty, a jedynie przygotowywanie terenu i pierwsze wykopy. Po drugie, do właściwej budowy jeszcze daleko. Prezydent Al Ahly Mahmoud Al-Khatib przyznał dziś, że nie ma jeszcze projektu, a termin oddania obiektu wyznaczono na odległy 2026 rok.

Jaki będzie nowy stadion?

Choć nie zobaczyliśmy dziś żadnych nowych wizualizacji, to co nieco o stadionie już wiemy. Po pierwsze, Al Ahly zamawiało koncepcje już od dwóch wielkich światowych marek. W 2015 pokazano wizję od Albert Speer + Partners, a w tym tekście prezentujemy Wam wizualizacje z pomysłu Populous z 2017 roku.

Al Ahly Stadium foundation stone mounting ceremony© Popuolous, Al Ahly

W obu tych wariantach planowano obiekt o pojemności 60 000 miejsc, jednak Al Ahly zeszli nieco z rozmiaru, do 50 000 miejsc. Taka skala jest optymalna na ogromną większość meczów, a w razie wyjątkowych spotkań Kair i Borg El Arab mają dwa obiekty o rozmiarze ponad 70 000.

Stadion ma powstać na działce o rozmiarze 23,1 ha, z czego sam zajmie mniej niż jedną piątą, ok. 4,8 ha. Kluczowe będą rozmaite funkcje dodatkowe, jak duży hotel, dzięki którym realizacja inwestycji ma być opłacalna dla klubu i jego prywatnych partnerów. Ci z kolei mają w zamian za współfinansowanie korzystać z przyszłych zysków.

Al Ahly Stadium foundation stone mounting ceremony© Popuolous, Al Ahly

Szczegóły finansowe nie zostały na razie zdradzone, bo i jest na to za wcześnie. Dopiero bliżej właściwej budowy będzie można oszacować ostateczny koszt obiektu. Al Ahly zapowiada jednak, że po dzisiejszym kroku odwrotu już nie ma i nowy stadion musi powstać.

Aktualnie klub korzysta z dwóch obiektów. Jeden to wielki Cairo International Stadium (74 000), a drugi to Al Ahly WE Al Salam Stadium (30 000), który klub przejął w wieczyste użytkowanie do co najmniej 2045 i zainwestował w jego modernizację. Jest jednak zapis, w ramach którego obiekt będzie mógł wrócić do władz, jeśli największy klub Afryki zdoła zbudować swą docelową arenę.

Autor: Michał Karaś

Al Ahly Stadium foundation stone mounting ceremony

Reklama