USA: W Nashville pokonali przeciwności, teraz czas walczyć o kibiców

źródło: własne [TS]

USA: W Nashville pokonali przeciwności, teraz czas walczyć o kibiców Po załagodzeniu sądowych sporów Nashville SC buduje swój długo wyczekiwany stadion. Postępy są widoczne z dnia na dzień, teraz czas zawalczyć o zapełnienie trybun w meczu otwarcia, w 2022.

Reklama

Wielki lokalny dziennik „The Tennessean” nazwał ten stadion „największym typowo piłkarskim w Ameryce Północnej”. Do dziś ten tytuł przypisuje sobie samo Nashville SC, choć trzeba by pominąć cały Meksyk, żeby próbować dowodzić prawdziwości takiej tezy. Niemniej, NSC faktycznie budują pierwszy w USA 30-tysięcznik z myślą tylko o piłce nożnej. Nie było łatwo, bowiem spory sądowe trwały od 2017, a ostatni z nich rozstrzygnięto dosłownie kilka temu, już w trakcie budowy.

Nashville Fairgrounds Stadium© Nashville SC

Czego dotyczyły sprawy sądowe i kiedy nowy stadion?

Spór dotyczył umiejscowienia stadionu na terenach popularnego targowiska, co wiązało się z przeniesieniem handlarzy i budziło obawy o zakłócenie działalności pobliskich obiektów. Kupcy otrzymali zapewnienie, że otrzymają nową lokalizację z halą wystawienniczą, gdzie będą mogli kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą. Po załagodzeniu tego i innych pomniejszych problemów, nic nie stoi na przeszkodzie w budowie nowego stadionu w Nashville.

W chwili obecnej grający w MLS Nashville SC rozgrywa swoje domowe mecze na Nissan Stadium, który dzieli z drużyną NFL Tennessee Titans. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy obiekt powinien być gotowy do maja 2022 roku, a koszt budowy 30-tysięcznika powinien się zamknąć w granicach 335 mln $ (1,26 mld zł), co o 85 mln $ (320 mln zł) przekracza początkowo zakładany kosztorys.

Co do tej pory udało się zrobić w Nashville

W lecie zakończono prace rozbiórkowe na działce przeznaczonej pod budowę Nashville MLS Stadium, dziś roboczo nazywanego Fairgrounds Stadium. Miesiące letnie poświęcono także na stabilizację gruntu pod budowę fundamentów stadionu. Dzięki temu w październiku można było rozpocząć pierwsze wylewki betonu pod stopy fundamentowe. Elementy te mają na celu przenieść i równomiernie rozłożyć siły pochodzące od kolumn i słupów stadionu na grunt nośny.

Nashville Fairgrounds Stadium© Nashville SC, EarthCam

Roboty ziemne, które w dalszym ciągu są kontynuowane, wiązały się m.in. ze sporadycznym wysadzaniem skał gruntowych i działaniami ułatwiającymi odpływ wód opadowych. Już pod koniec września 2020 zapoczątkowano prace związane z instalacją elektryczną.

Wykonawca stadionu, konsorcjum Mortenson and Messer Construction Co. stara się zminimalizować wpływ inwestycji na otoczenie poprzez codzienne porządkowanie terenów przylegających do placu budowy. Co więcej, nawet wylewanie betonu przeniesiono na godziny nocne (z ostrzeżeniami dla mieszkańców z wyprzedzeniem), by możliwie zniwelować wpływ ruchu ciężarówek po pobliskich osiedlach.

W tej chwili prace ziemne zbliżają się już do końca, a osadzona w całości w niecce dolna kondygnacja trybun nabiera kształtu. Wyjątkiem jest trybuna południowa, która ma podziemną kondygnację. Właśnie na południu prace są najbardziej zaawansowane, tu układane są już prefabrykaty górnego poziomu widowni. Pierwsze elementy nadziemne rosną też na zachodzie, natomiast na północy – gdzie będzie trybuna stojąca – na razie zaawansowanie jest najniższe.

Nashville Fairgrounds Stadium© Nashville SC, EarthCam

Czy wyprzedadzą stadion w dobie pandemii?

Budowa największego w lidze stricte piłkarskiego stadionu to jedno wyzwanie. Zupełnie innym jest jego sprzedaż. Choć Nashville SC poprzedziło projekt analizą rynku, to pandemia zmieniła krajobraz również w „Mieście Muzyki”.

By zachęcić nowych kibiców do kupna karnetów na sezon 2022, klub stworzył specjalne centrum doświadczeń. Można umówić się na wizytę i poznać stadion z bardzo ciekawej strony. Są tu belki konstrukcyjne do podpisania przez posiadaczy karnetów, makieta obiektu, pamiątki, ściana z głośnikami o wielkości docelowego wielkiego ekranu, itd. Wszystkie te elementy mają dać przedsmak przyszłych doświadczeń.

Obiekt będzie dostępny dla chętnych do lata włącznie. Z kolei dla sprawdzenia widoku z konkretnego krzesełka kibice mogą skorzystać z wirtualnego obiektu, klikając na pożądane przez siebie sektory.

Autor: Tomasz Sobura

Nashville Fairgrounds Stadium© Nashville SC

Reklama