Szczecin: 2 lata budowy, jak idzie?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Szczecin: 2 lata budowy, jak idzie? W Wielkanoc 2019 ruszyła budowa nowego stadionu w Szczecinie. Dziś domyka się powoli jego bryła, a do otwarcia pozostał nam ostatni rok inwestycji.

Reklama

Dokładnie za tydzień miną dwa lata od rozpoczęcia budowy następcy Stadionu Floriana Krygiera w Szczecinie. Wówczas Wielkanoc wypadała kiedy indziej, ale przy okazji świąt postanowiliśmy zajrzeć na plac budowy przy Karłowicza.

Jest na czym zawiesić oko, co potwierdzają zdjęcia Oblatane.tv z ostatniego przelotu 31 marca. Dwie trybuny z pierwszej fazy budowy są już w pełni gotowe na widzów, podobnie jak ich przedpole na południu i zachodzie.

Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie© instagram.com/OblataneTV / youtube.com/OblataneTV

Konstrukcyjnie na ukończeniu jest też trybuna za wschodnią bramką. To pierwsza budowana na żelbecie zamiast na zboczu, stąd prace przeniosły się teraz na podtrybunie. Na swoim miejscu jest też konstrukcja fasady, brakuje już tylko czarnej siatki, którą zostanie udekorowana. Na otwarcie trzeciej trybuny będzie trzeba jednak poczekać, ponieważ od wschodniej strony potrzebny jest dostęp do placu budowy, a przedpole jest rozkopane.

Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie© instagram.com/OblataneTV / youtube.com/OblataneTV

Bryła się domyka

Najbardziej widowiskowe prace przeniosły się na północ, gdzie od zera powstaje nowa trybuna główna. Z racji jej roli i umieszczenia w tej części podziemnych parkingów, do wykonania jest znacznie więcej funkcji niż w pozostałych częściach stadionu.

Po realizacji fundamentów układany jest już pierwszy strop, z kolei fundamenty kładzione są w narożnikach. Północno-zachodni oparty jest na zboczu, podobnie do trybun zachodniej i południowej, stąd pracy jest znacząco mniej. Północno-wschodni w całości oprze się na żelbecie i jego obwód już wyłania się z ziemi. Tym samym bryła stadionu zaczyna się domykać, zostawiając jedynie „okienko” we wschodniej trybunie do przejazdu sprzętu.

Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie© instagram.com/OblataneTV / youtube.com/OblataneTV

Kiedy będzie gotowy stadion w Szczecinie?

Zgodnie z harmonogramem prac, całość inwestycji miała być gotowa w kwietniu 2022 roku, czyli niemal równo za rok. Dziś jednak mówi się o przesunięciu terminu na koniec drugiego kwartału przyszłego roku, a więc stadion dla ponad 20 000 widzów będzie najpewniej gotowy już po zakończeniu sezonu 2021/22.

Przesunięcia poszczególnych elementów to wynik wielu czynników, stąd dokładny termin nie jest jeszcze pewny. Inwestycja finansowana częściowo ze środków rządowych jest warta 364,4 mln zł.

Autor: MK

Reklama