Słowacja: Nowy stadion w Trenczynie w cieniu tysiącletniego zamku

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Słowacja: Nowy stadion w Trenczynie w cieniu tysiącletniego zamku Na razie oddano dwie trybuny za bramkami, trzecia jest na ukończeniu, a czwarta w fazie projektowania. Nie przeszkodziło to jednak w oficjalnym otwarciu nowego stadionu położonego nieopodal zamku z XI wieku.

Reklama

Trzy trybuny już prawie gotowe

Stadion o kompaktowym układzie widowni ma pomieścić 10 000 widzów w momencie ukończenia ostatniej trybuny. Na razie gotowe są dwie z nich, znajdujące się za bramkami, co daje łączną pojemność 4000 miejsc. Do jesieni planowane jest ukończenie trybuny głównej, co zwiększyłoby pojemność obiektu do 7000 miejsc. Wszystkie trybuny są jednokondygnacyjne.

Stadion na Sihoti, Trencin, Slovakia© AS Trenčín

Modernizacja stadionu w Trenczynie została podzielona na trzy etapy. W pierwszym z nich, który rozpoczął się jesienią 2016 roku, wykonano główną konstrukcję trybuny głównej, jej zaplecze, a także zadaszenie. Co ciekawe, już po rozpoczęciu prac wprowadzono istotne zmiany projektowe i ostateczną wizję stadionu pokazano w 2018, trzy lata po pierwotnej prezentacji.

W drugim etapie zajęto się trybunami za bramkami (północna i południowa), które już zostały oddane do użytku. W tym momencie odbywają się końcowe prace na trybunie głównej. W trzecim etapie nastąpi domknięcie bryły stadionu trybuną zachodnią, a całość pokryje płaski dach, który już chroni trzy z czterech trybun.

Stadion na Sihoti, Trencin, Slovakia© AS Trenčín

Czwarta trybuna, przeciwległa do trybuny głównej, powstanie po zburzeniu starej trybuny zachodniej, która nie jest powiązana z resztą nowych trybun. Jest to pozostałość po starym obiekcie. Powstanie czwartej trybuny nie jest jeszcze określone czasowo, gdyż w tej chwili odbywają się prace nad jej projektem.

MOL Aréna inspiracją dla Trenczyna

14 lutego rozegrano mecz, w którym AS Trenčín zremisował z DAC Dunajská Streda 3-3. Spotkanie to było niejako zwieńczeniem dotychczasowej przebudowy stadionu. Miejscowi wrócili na stare śmieci po 998 dniach.

W czasie najbardziej skomplikowanych prac budowlanych AS Trenčín rozgrywał swoje domowe spotkania na stadionach w Żylinie i Myjavie. Władze klubu wyliczyły, że wynajem obcych stadionów kosztował ich 1,05 mln €.

Stadion na Sihoti, Trencin, Slovakia© Astn33

Stadion, który jest położony w malowniczej okolicy w pobliżu zamku Matúša Čáka, zaprojektowało biuro architektoniczne Adif, które jest również odpowiedzialne za stworzenie koncepcji stadionu w Dunajskiej Stredzie.

Nowy Štadión na Sihoti jest w dużej mierze inspirowany MOL Aréną we wspomnianym mieście. Wykonawcą trybuny północnej i południowej była firma AVA Stav, a za prace nad trybuną główną odpowiedzialny jest Inpek Holding.

Budowa stadionu pochłonęła już 20 mln € (aktualnie 89 mln zł). Przewiduje się, że całkowity koszt budowy obiektu zamknie się w 35 mln € (157 mln zł). Štadión na Sihoti w chwili ukończenia powinien uzyskać czwartą kategorię UEFA. Klub równolegle ze stadionem rozbudowuje akademię.

Autor: Tomasz Sobura

Stadion na Sihoti, Trencin, Slovakia© AVA Stav

Reklama