Katar: Składany stadion na ostatniej prostej

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Katar: Składany stadion na ostatniej prostej Budowa jedynego stadionu Mistrzostw Świata 2022, którego struktura nie jest trwale połączona z podłożem, zbliża się do końca. Oficjalne otwarcie nie zostało jeszcze ogłoszone.

Reklama

Kontenerowe zaplecze już gotowe

Ras Abu Aboud Stadium po turnieju FIFA zostanie całkowicie rozebrany, a jego elementy zostaną wykorzystywane w budownictwie sportowym w kraju i za granicą. Pierwszeństwo będą miały państwa rozwijające, gdzie infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Trybuny mogą zostać wykorzystane w konstrukcji mniejszych obiektów, takich jak hale lub pływalnie.

Ras Abu Aboud Stadium, Doha, Qatar© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Konstrukcja modułowa obiektu, który składa się 974 kontenerów, mocno zredukowała koszt jego powstania. Jest to symboliczna liczba, gdyż reprezentuje numer kierunkowy do Kataru, co podkreślają przedstawiciele Najwyższego Komitetu. Kontenery będą wykorzystane jako stadionowe zaplecze.

Niestety do tej pory katarscy oficjele nie ujawnili całkowitego kosztu wzniesienia stadionu. Finalnie zużyto mniej materiałów budowlanych niż w przypadku tradycyjnej budowy. Wspomniane rozwiązania konstrukcyjne znacznie skróciły czas powstania areny, której budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Postępy poczynione w ciągu roku dobrze obrazuje poniższe porównanie zdjęć satelitarnych:

Ras Abu Aboud Stadium, Doha, Qatar© Google Earth / Maxar Technologies

Jeśli są one rzeczywiście tak tanie, to można spodziewać się wielu naśladowców w przyszłości w przypadku organizacji imprez sportowo-kulturalnych. Problem klimatyzacji areny rozwiązuje się niejako sam, dzięki położeniu tuż obok zatoki, która zapewnia orzeźwiającą bryzę.

Pozostałe prace też na finiszu

W tym momencie ukończono już konstrukcję stalową stadionu. Wszystkie kontenery są na swoim miejscu. Blisko 80%, czyli 32 000 krzesełek zostało już zainstalowanych. Prace wykończeniowe, hydrauliczne i inżynieryjne także osiągnęły linię mety. Kolejnym etapem są roboty związane z doprowadzeniem do właściwego wyglądu terenów wokół stadionu.

Ras Abu Aboud Stadium, Doha, Qatar© Supreme Committee for Delivery and Legacy

- Jesteśmy zachwyceni postępem w realizacji projektu i nie możemy się doczekać, kiedy produkt finalny będzie gotowy do organizacji meczów w najbliższej przyszłości i podczas Mistrzostw Świata - powiedział Mohammed Al Atwaan, project manager budowy Ras Abu Aboud Stadium.

Stadion będzie gospodarzem 5 meczów fazy grupowej mistrzostw i jednego meczu 1/8 finału. Po turnieju i demontażu obiektu, okolica zostanie uprzątnięta i zamieni się w tereny zielone, które będą cieszyć okolicznych mieszkańców.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama