Czechy: Budowa stadionu pod lizakami w Hradcu Králové zatwierdzona

źródło: własne [TS]

Czechy: Budowa stadionu pod lizakami w Hradcu Králové zatwierdzona Wreszcie doczekamy się nowego obiektu w Hradcu Králové. Jego najbardziej charakterystycznym elementem będą maszty oświetleniowe, które zostaną zachowane po poprzedniku.

Reklama

Miasto zapewnia finansowanie

Od wielu lat mówiło się w mieście, położonym w północnych Czechach o potrzebie budowy nowego stadionu. Niestety, lata mijały na planowaniu i ciągłych zmianach koncepcji. Co rusz pojawiał się jakiś nowy podmiot zainteresowany inwestycją, który tak szybko jak się pojawił, tak szybko znikał. Na przestrzeni lat rozpisano trzy nieudane przetargi na budowę areny.

Novi Stadion (Malsovicka Arena), Hradec Kralove© Tomáš Vymetálek Architects

W tym roku nastąpił przełom, a dokładniej 14 kwietnia, kiedy podpisano kontrakt na budowę stadionu ze zwycięzcą kolejnego przetargu. Wygrało konsorcjum, składające się z trzech firm: Strabag, Geosan Group i D&D Elektromont, a nowy stadion powstanie w formule projektuj+buduj. W tym momencie odbywają się prace nad uszczegółowieniem dokumentacji projektowej i ustaleniem dokładnego harmonogramu.

Wspomniane firmy zobowiązały się do budowy stadionu o pojemności 8000 miejsc za kwotę 568 mln koron (100 mln zł). Miasto ma już zarezerwowane środki w budżecie, ale będzie się także ubiegało o dotację w wysokości 150 mln koron (26,5 mln zł) z Narodowej Agencji Sportu. Obiekt ma mieć możliwość rozbudowy do 9 300 miejsc i będzie spełniał wymagania UEFA, dotyczące aren piłkarskich czwartej kategorii.

Novi Stadion (Malsovicka Arena), Hradec Kralove© Tomáš Vymetálek Architects

Budowa wiąże się wyburzeniem istniejącego stadionu, które ma się rozpocząć jesienią tego roku. Pierwsze prace wyburzeniowe rozpoczęły się już w 2017 roku. Termin ukończenia inwestycji jest przewidywany na wiosnę 2023 roku.

Model biznesowy oparty na wielofunkcyjności 

Wiadomo, że zostaną zachowane kultowe maszty oświetleniowe, czyli popularne lizaki. Miasto, które jest właścicielem klubu, nalegało na takie rozwiązaniem, gdyż są one jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych Hradca Králové. Będą umiejscowione w narożnikach, ale bliżej trybun w stosunku do obecnego położenia.

Zwycięskie konsorcjum dokonało kliku zmian w istniejącej dokumentacji projektowej. Stadion zgodnie z wolą władz miasta ma być bardziej wielofunkcyjny. Oprócz meczów piłkarskich miałyby być organizowane imprezy kulturalne (zewnętrzny amfiteatr na 1500 miejsc), spotkania biznesowe (12 skyboksów) i targi. W wydarzeniach muzycznych mogłoby uczestniczyć nawet 25 000 widzów.

Novi Stadion (Malsovicka Arena), Hradec Kralove© Tomáš Vymetálek Architects

Zaplanowano trzy sale gimnastyczne, w tym jedną dwukondygnacyjną wraz ze ścianką wspinaczkową. Ponadto wokół stadionu powstanie rekreacyjna bieżnia o długości 600 m, a pod trybuną wschodnią 3-torowa,100-metrowa bieżnia. Nie zapomniano o boisku treningowym i miejscach noclegowych dla sportowców, których ma być 60 i znajdą na zapleczu trybuny południowej.

Na czas budowy FC Hradec Králové będzie musiał się przenieść na inny stadion, prawdopodobnie do Mladej Boleslavi, gdyby udało mu się awansować do pierwszej ligi. Jeśli drużyna zostanie w drugiej lidze, to działacze klubu zapowiadają pozostanie w Hradcu Králové, ale już na innym obiekcie.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama