Nowy projekt: Najstarsi planują nowy dom

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Najstarsi planują nowy dom Nie ma na świecie dłużej funkcjonującego klubu piłkarskiego. Sheffield FC grali już na 11 stadionach i zamierzają znów się wyprowadzić. Tym razem z powrotem do Sheffield, gdzie nie było ich od 20 lat!

Reklama

Sheffield FC stadiumPonieważ Sheffield FC (dziś 7. liga) to najstarszy klub na świecie, w swojej historii przeszedł przez długą listę stadionów. Do dziś jest ich już 11, niektóre z dala od miasta. Zaczęło się od centralnie położonego East Bank w 1857, dziś jednak historyczna działka jest niedostępna, stoją tam sklepy.

Od 2001 zespół rozgrywa mecze na boisku przy pubie Coach and Horses w Dronfield, poza Sheffield. Starania powrotu w okolice pierwotnego stadionu okazały się nieskuteczne, ale klub znalazł możliwość stworzenia własnego obiektu i akademii treningowej w miejscu Sheffield Transport Sports Club, 1,6 km na północ od Dronfield. Miejsce może nie u źródła, ale satysfakcjonujące.

Sheffield FC stadium

„The Club” zatrudnił WMA Architects do stworzenia projektu mieszczącego się w ambicjach i możliwościach, nazwanego roboczo The Home of Football. Pod względem całkowitej pojemności obiekt niemal podwoi poprzednika, sięgając 4000 miejsc. Jednak licząc indywidualne krzesełka pojemność zmieni się bardziej znacząco – z 250 do ponad 800.

Sheffield FC stadium© Sheffield FC, WMA Architects

Wszystkie będą mieścić się na tylko jednej trybunie, pozostali widzowie znajdą miejsce na skromnych i częściowo zadaszonych tarasach wokół boiska. Jedyna trybuna ma jednak zawierać coś szczególnego – centrum dziedzictwa. To muzeum nie tylko klubu, ale całych narodzin futbolu w znanej dziś formie, właśnie w Sheffield. Tym samym ośrodek ma stać się atrakcją dla miłośników „kopanej” z całego świata.

Według szacunków klubu, cały nowy kompleks można zbudować w zaledwie rok. Jednak wcześniej Sheffield FC muszą otrzymać zgodę na budowę mieszkań w miejscu obecnego boiska w Dronfield. To właśnie dzięki nim mają być zapewnione fundusze na wyprowadzkę.

Potencjalnych problemów na drodze do stadionu jest kilka, więc trzeba zachować ostrożny optymizm. Przede wszystkim, wniosek o zgodę na budowę w Dronfield musi przejść przez North East Derbyshire District Council, a dopiero potem trzeba będzie zyskać przychylność drugiego samorządu dla nowego stadionu – miasta Sheffield. Znając tempo procedur w Anglii, przejście dwóch istotnych wniosków przez całą ścieżkę proceduralną może potrwać.

Sheffield FC stadium© Sheffield FC, WMA Architects

Reklama