Charlotte: Modernizacja stadionu w oczekiwaniu na debiut w MLS

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Charlotte: Modernizacja stadionu w oczekiwaniu na debiut w MLS W połowie marca rusza przebudowa Bank of America Stadium, aby dostosować obiekt do wymagań MLS. To tam swoje mecze ma rozgrywać Charlotte FC, który dołączy do ligi w przyszłym roku.

Reklama

Wspólny stadion dla NFL i MLS

Klub z Karoliny Północnej będzie 28. klubem zrzeszonym w strukturach Major League Soccer, a jego debiut w lidze nastąpi wiosną 2022 roku. Właścicielem Charlotte FC jest David Tepper, który jest także posiadaczem pakietu kontrolnego klubu NFL Carolina Panthers.

Oba kluby będą dzieliły Bank of America Stadium, który powstał w 1996 roku i mieści na potrzeby futbolu amerykańskiego 75 000 widzów. Na użytek rozgrywek MLS Charlotte FC zamierza korzystać tylko z dolnej misy stadionu. To powinno zapewnić miejsce dla około 40 000 kibiców.

Bank of America Stadium© DigiDreamGrafix.com

Dostosowanie stadionu w Charlotte do wymagań „soccera" wyniesie 50 mln $ (aktualnie 188 mln zł). Projekt przebudowy opracował Populous, a generalnym wykonawcą został Rodgers Builders. Najważniejszym punktem prac modernizacyjnych jest przebudowa trybuny wschodniej, gdzie znaleźć mają się miejsca dla najbardziej zagorzałych kibiców.

Co oprócz przebudowy trybuny wschodniej?

Innym ważnym elementem robót będzie budowa szatni dla zawodników i dla sztabu szkoleniowego. Szatnie Charlotte FC będą w innym miejscu niż te dla Carolina Panthers. Tunel wejściowy dla piłkarzy ma się znaleźć na dole na środku trybuny głównej. Jest to typowe umiejscowienie tunelu na wielu stadionach piłkarskich na świecie, ale niekoniecznie w NFL.

Bank of America Stadium© Quentin Biles

Tunel będzie wbudowany w trybunę północną. Wokół niego wewnątrz trybuny znajdzie się miejsce na klub premium, który będzie przeznaczony dla kibiców o nieco zasobniejszych portfelach. Powierzchnia klubu wyniesie ponad 300 m2. Budowa samego tunelu niesie za sobą konieczność usunięcia 160 miejsc siedzących znajdujących się w tamtym miejscu.

Plany obejmują także instalację 8 nowych stanowisk telewizyjnych, a także prace przy wejściu Lowe’s East Gate. To ostatnie ma usprawnić przemieszczanie się kibiców. Plac znajdujący się przed wspomnianym wejściem ma zostać rozbudowany i być bardziej przyjazny dla pieszych. Prace budowlane, które wkrótce ruszą mają potrwać rok i zakończyć się tuż przed inauguracją sezonu 2022, który ma się rozpocząć wiosną.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama